faroe adamlari

  • 417
  • 0
  • 0
  • 0
  • geçen yıl

sözlükçülerin tanrıya inanmama sebepleri

ben tanrı'nın varlığına dair herhangi bir kanıt göremiyorum, tanrı vardır belki. bütün bu düzeni oluşturmuş bir yaradan olabilir. 500 yıl önce bir ateist canlılığın nasıl var olduğuna dair bir fikir öne sunamazdı. ancak günümüzde bunun için bir fikrimiz var.
(bkz: evrim teorisi)

iş cansız varlıkların canlı varlıklar oluşturmasına gelince (bkz: abiyogenez) orada bir takım sorunlar ortaya çıkabiliyor. canlılığın ilk oluşumuna dair birkaç fikir var: 20-30 yıl içinde protein, rna nasıl ortaya çıktı bütün bunları öğrenmiş olacağız.

aynı zamanda evrendeki fizik kurallarının nasıl oluştuğuna dair soru işaretleri var. bunlar da bir 20-30 yıl içinde çözülecek.

bir tanrı var mı, yok mu bilmiyorum. olduğuna dair bir kanıt göremiyorum şu an.

ancak bildiğim bir şey var o da şu: bütün bu semavi dinler insan yapımıdır. tanrı'nın sözleri olamaz.

eğer bir tanrı varsa ve bizi dinler yollayarak sınıyorsa asıl sınav dinlere inanmamak olabilir.

bana yanıt gelmiş: (bkz: #73496378)

lafımızın arkasında duracağız elbette ve öne sunulan fikirleri birer birer çürüteceğiz.

öncelikle intihar etmek zorunda olmak gibi bir genelleme yapmak kadar saçma bir şey olamaz. yüzlerce ateist insan var yüzlerce ateist deha var, yüzlerce ateist biliminsanı var (aynı şekilde dindar biliminsanları da var, yok demiyorum) ancak pek intihar eden yok. ayrıca dindar insanlar da intihar ediyor. her neyse, bu intihar meselesinde "hayat amacı" bulmak tezi öne atılmış.

hayat amacınızı kendiniz bulacaksınız, hayat amacınız varsa intihar etmek için pek sebebiniz kalmaz. dünya'ya geldiğimizde yapabileceğimiz bir sürü şey var. okuyacak binlerce kitap, dinleyecek binlerce şarkı, tanışılacak milyonlarca insan, bilimsel araştırma yapabileceğim binlerce konu var. bir sanatla ilgilenebilirsin vs. vs.

bunların hepsini dindar bir insan da yapabilir. ancak hayatındaki zevklerden, görmediği ve varlığına dair kanıtların pek de fazla olmadığı bir tanrıyı memnun etmek için kısması gerekiyor.

kendini bir amaca adayabilirsin gidip afrika'daki açlara yardım edebilirsin. hatta bunu yaparsın ve tanrı seni ateist olduğun için cezalandırır. ilginç.

ben böyle düşündüğüm için nihilist ilan ediliyorum, intihar etmemin daha mantıklı olacağını işitiyorum. ne diyebilirim ki? herkes amaçsız insanlar değildir.

hatta kanımca, dinler en çok amaçsız insanların işine geliyor (yine genelleme yapmayayım) mesela bir kadın zorla evlendirildiyse ve bombok bir hayatı geçmişse "bu benim sınavım" diyip oturuyor yerine ve ahiret için kendini hazırlıyor. ot gibi yaşıyor ve ot gibi ölüyor. fakirlik içine doğan birisi de aynı şeyi söylüyor. bu durumda dinler "yardıma muhtaç olan insanların afyonu" gibi oluyor. sizi oyalamaktan başka bir şeye yaramıyor.

entry'i yazan arkadaş dindar bütün insanların dindar oldukları için otomatik olarak sorunları olmadığını ima ediyor galiba. dindar insanların da sorunları var, ateistlerin de sorunları var. hmm bu arada, bir ateistin ateist olacağını allah zaten biliyorsa neden sınamaya devam eder ki? ateistleri olduğu gibi salsa ya? neyse, sınanma fikri zaten mantıksız.

yerçekimine inanmak istemiyorsan inanmamakta serbestsin, ancak bu senin hala yerçekimine tabi olmadığın anlamına gelmiyor. git bir pencereden atla bakalım "yerçekimine inanmıyorum!!!" diye. ne oluyor. ben tanrı'ya inanmadığım için herhangi bir zarar görmedim şu ana kadar.

ayrıca uydurma hadislere rağbet edilmemesi gerektiği iddia ediliyor. ancak bu uydurma hadislerin var olmasına izin veren de yine tanrı. bu nasıl yaman bir çelişkidir? din yolluyorsun bari takip et.

mesela yazar arkadaş arap kültürünü kınıyor. tanrı islam'ı yollarken tanrı bizzat kendisi arap kültürünü seçmiş ve araplara bu dini yollamış. buna göre arap kültürü islam için gayet uygun olmalı, tanrı bu kültürü seçtiyse tanrı isteseydi kültürün değişmesi gerektiğine dair ibareler koyabilirdi. ancak koymamış. arap kültürü olduğu gibi varlığını sürdürüyor.

kur'an'ın insan yapımı olduğuna dair deliller var, islam'ın modern bilimle çeliştiği tonla şey var.

dinler insanları yönetmek, ekonomik üstünlük sağlamak için uydurulmuş şeyler. hac mevisimi bunun güzel bir örneği.

her insan dünya'ya geldikten sonra iz bırakmak ister, hz. muhammed de din çıkarmış, bayağı da iz bırakmış dünya'ya görebildiğiniz üzere.

devamını okuyayım »