fascist genesis

  • 112
  • 15
  • 0
  • 0
  • 2 hafta önce

türkiye'den siktir olup gitmek

tuhaf sekilde farkli canlilara nüksedebilir

bundan bir kaç ay önce internetten dünyanın te öteki ucunda yaşayan birisiyle tanıştım. çok güzel sohbetlerimiz oldu ve birbirimize birer hediye göndermek istedik. ikimizde ne gönderdiğimizi söylemedik. neyse bir süre sonra kapım çaldı; kargocunun elinde bir kafes, kafesin içinde bir maymun. aaa bu ne lan dedim. ama hediye hediyedir, aldım evime.

karantinadan dolayı zamanım sürekli evde geçtiğinden maymunla birbirimize çabuk alıştık. ben işlerimle uğraşırken maymun masanın yanına sandalye çekmiş oturuyo beni izliyo. dedim şuna bi okuma yazma öğreteyim. arkadaşlar inanır mısınız, bir haftamı aldı ama başardım. nereye kadar gidebiliriz diye basit matematikte öğretmeye başladım. bir kaç gün sonra toplama çıkartma işlemleri yapabilecek seviyeye geldi kerata.

her pazar günü, 10-15dk ayırıp hem giderlerimi hem de devlete bir yılda ödediğim total vergiyi hesaplamak için o haftaki harcamalarımı bir excel dosyasına girerim. ben bilgisayarı açmış verileri girerken maymun bir anda citledigi çekirdeğin kabuğunu tükürüp "abi ohaa, bu nedir abi?" diye lafa atladı. ne var, böyle böyle giderlerimi ve onların kaçı vergi onları giriyorum işte dedim. abi dedi afedersin ama sen kaç kuruş kazaniyon. dedim şu kadar. aaabi, dedi aşkolsun, ben senin maymunun değil miyim? aramızda yabancı mı var düzgünce söylesene işte. ödediğin vergi ortada dedi. dedim olum lan bak valla bu, açıp mobilimden gösterene kadar inanmadı. nihayet inandirdiktan sonra abi kafam karıştı dedi muz yemeye gitti. elinde muzu tutarak demek senin şu kadarin vergi ha diye söylene söylene kafasını kaşıdı.

bir iki saat sonra yanıma geldi, abi mazur gör benim kafama tam oturmayan şeyler var senin laptopun şifresi neydi interneti biraz kullanabilir miyim dedi. tabii dedim, açtım bilgisayarı iki dk surda bekle dedim ne olur ne olmaz diye geçmişi silip çağırdım.

oturdu başına, bir yandan plazmada acun programı seyrederken göz ucuyla maymuna bakıyordum. google'a dolaylı vergi nedir? direkt vergi nedir? gibi saçma sapan sorular soruyordu. bir şeyler okuduktan sonra iki de bir zırt pırt yanıma gelip:

abi neden vergi yükü kazançtan ziyade zenginle fakirin ortak fiyattan tükettiği benzin, elektrik gibi zaruri ürünlerde?

abi nasıl esnaflar çocuklarının altına çektikleri mersoyu gider olarak gösterebiliyor, denetleyen kimse yok mu?

abi neden çok zengin kimselerin vergileri 'affediliyor'. vergi herkes için toplanan bir şey değil mi, madem öyle bordrolu çalışan neden s.ke s.ke ödüyor?

abi abi, hay dedim abini s.kim. amma kafa açtın. ya sev ya terk et lan puşt. iki masterchef izletmedin aq yerinde. tuttum kafasından aha dedim bu yollar nasıl yapılıyor, eskiden dedim kuyruk vardı kuyruk.

abi dedi kusura bakma ben maymunum, ben cahilim. yoksa siz bu ülkede yaşayan insanlar çoktan düşünmüş bunun üzerine kafa yormuş gerekli sorgulamaları yapmışsınızdır dedi.

gece su içmek için kalktım, baktım maymun laptop başında, sinsice yanaştım yanına napiyosun lan hayvan pornosu mu izliyorsun diye. bi baktım ekrana eksi sözlüğe girmiş turkiyeden siktir olup gitmek başlığını okuyor dertli dertli. abi dedi sen beni vatanıma geri gönder. ulan dedim okuyunca demek ki maymunda olsa insanda olsa sapıtıyor.

kedi besleyin, kedi iyidir.

devamını okuyayım »