fason ikircik

  • anarşist (202)
  • 851
  • 12
  • 0
  • 0
  • geçen hafta

en dandik üniversite bölümleri

içinde jeoloji, jeofizik, sosyoloji, arkeoloji, siyaset bilimi, metalurji gibi alanları gördüğümüz liste.

sizin ben kafa yapınızı skiyim.

(bkz: sözlüğün üniversite algısı)

(bkz: metalurji ve malzemeye ilgi duyan kız)

sonra vır vır konuşmasını biliyorsunuz "millet böyle uçtu gitti biz niye mal gibi kaldık amk?" diye. burada bahsi geçen pek çok bölümü herhangi bir avrupa ülkesinin ortalama-üstü bir üniversitesinde okuyabilmek için yüz kilo taşak getiriyorsunuz, diplomayı götürüyorsunuz.*

bir de dikkat ettim, birçok insan az bildiği ya da ismi kendisine hiçbir şey ifade etmeyen ve -en ilginci- insan, toplum, toplumlaşma, kültür temelli bölümlere saldırmaya çalışıyor (sosyoloji, antropoloji, jeoloji buna güzel örnekler; matematik, felsefe, mantık, yazılım gibi soyut alanlarla bir derdiniz olmaması da sevindirici -en azından onlara kerkinmiyorsunuz). üniversitenin neliğine, işe yararlığına ve insanların üniversitelerde ne yaptığına ilişkin hiçbir gerekçeli akıl yürütmesi bulunmayan insanlar gidip bölüm aşağılamaca kasıyor.

çocuk musunuz oğlum siz? ne kullanıyonuz?

üniversite herhangi bir disipline ilişkin öğretici, üretken, bilimsel, rasyonel ve eleştirel ya da daha kapsayıcı bir deyişle, "akademik" çalışmanın yapılarak akademik bilginin peydahlandığı geniş bir alandır yarrraam.

bir süpermarkete girdiğinizde nasıl "oooaa şarküteri çok iyi, meyve reyonu çok dandik bi' reyooon keşke ölsee" demiyorsanız üniversite ve bölümlerden bahsederken de "metalurji çok dandik, en süperi tıp" dememeniz gerekir; aklı başında, olgun, kendisini yetiştirmiş ve en az 1 (bir) beyni olan bir bireyden beklenen budur. zira önerme gayet anlaşılır ve yerindedir: insanlar ihtiyaç duyar, ihtiyaçlarını karşılamak ister ve ihtiyaçlarını karşılamak için bir şey yaratır, kurar, yapar, eyler, yetiştirir, eker, biçer... -ler. insanlardan bir kısmı çilek yetiştirmek ister, bunu en iyi şekilde gerçekleştirmenin yolunun akademik ve bilimsel çalışmadan geçtiğini düşünür, bir üniversitenin çatısı altında "çilek yetiştiriciliği ve uzmanlığı" diye bir bölüm ya da bir bölümün çatısı altında bilim dalı ya da anabilim dalı kurarlar. olur ve biter.

basmıyo amk kafanız işte. olmuyor yani, olmayacak. "herhangi bir şeyin olabilirliğine ilişmeme" ya da fırsatların mevcudiyetine fırsat verme" gibi bir yatkınlığınız yok. ille bir şeyleri boğazlamanız lazım. milyonlarca insanın özgürlük, bilim, açık fikir, ilerleme, kültür gibi konular üzerinde şekva edip durduğu türkiye'de bir adım ileri iki adım geri ata ata dibi boylamamız da bundan değilse beni sikin amuğa goym.

sikikler.

devamını okuyayım »
15.09.2014 05:44