fataliyev

  • aklıselim (557)
  • 797
  • 0
  • 0
  • 0
  • 4 ay önce

baba ayarı

hayatımda irili ufaklı pek çok travma yaşamama neden olan bir kavramdır bu. babama bakış açımı değiştirmiş, akabinde de hayata bakış açımı şekillendirmiştir.

üniversite birinci sınıf öğrencisiyim. bir kız var. çok güzel. ben aşığım. aylarımı harcıyorum uğruna, sonunda bir şekilde tanışıyorum. uzun mücadeleler sonrası çıkmaya başlıyoruz. hayatımda ilk kez sevdiğimi hissediyorum bir kızı. bunu babamla paylaşmak istiyorum. babam işten dönerken beni de alıyor yoldan bir yerden. eve doğru ilerliyoruz. suratımda sürekli salak bir gülümseme. içimde müthiş bir coşku:

- "baba ben bir kızla çıkıyorum. aşık oldum ona."
- "hahh! (alaycı bir kahkaha) oğlum sen aşkı sevgiyi nereden bileceksin? aşık mış.. ahha!"

üniversite ikinci sınıf öğrencisiyim. herşey üst üste gelmiş. psikolojim berbat durumda. doktor doktor geziyorum. bir gün babam elimde anti depresan hapları görüyor.

- "ne bunlar böyle? olm sen çok film seyrediyorsun galiba, tedavi mi oluyorsun sen şimdi? ne hastalığın var olm senin? pozlara bak yaa, gel benimle dükkana da hayatı tanı bari!"

üniversite üçüncü sınıf öğrencisiyim. zaten hiç istemediğim bir bölümde okuyorum, iyice sıtkım sıyrılmış.

- "baba ben okulu bırakıp yeniden sınava gireceğim. hiç mutlu olamayacağım eğer bu mesleği yaparsam."
- "ne olacaksın? yönetmen falan mı?"
- "hayır aslında be..."
- "tamam anlatma! ayrıl oğlum. ama beş kuruş para göremezsin benden. artık bir işe mi girersin nasıl yaparsın umurumda değil..."

okul bitmiş. askere gideceğim. acelem yok asteğmen olarak yapmak istiyorum askerliği. ama çırpı gibi bir şeyim o zamanlar. bu isteğimi açıklıyorum babama.

- "hahaha şu haline bak ya? iki barfiksi zor çekersin bir de komutanlık mı yapacaksın bu halde? seni bırak komutan adam yerine koymazlar orada.."

uzun bir aradan sonra askerden dönüyorum.

- "baba ben seninle çalışmak istiyorum.."
- "aslanım sen yapamazsın bu işi. bu iş adam işi. boşver sen kendine daha rahat bir iş bul."

iş arıyorum, lanet şehirde* iş yok. olanlar da kredi kartı satışı, çağrı merkezi falan.

- "fataliyev, bul bir iş çalış artık ben seni daha fazla çekemem!"
- " baba büyük bir şirkette iyi bir pozisyonda başlamak istiyorum. şimdi kurumsal kültürü ne kadar..."
- "ya boşver kurumu murumu şimdi. sen üçüncü sınıf bir üniversite mezunu üçüncü sınıf bir gençsin. nasıl bir iş bulabileceğini zannediyorsun ki?"

ehliyet alalı beş yıl olmuş, babamı ilk defa kendi kullandığım arabayla karaburun'a götürüyorum.

- "bu yollarda araba kullanmayı seviyorum ya virajlı falan.."
- "oğlum sen araba kullanmayı hiçbir zaman sevmedin ki? zorla aldırdık sana ehliyeti... kardeşin hep daha hevesli oldu senden."

çalıştığım işi daha iyi bir iş için bırakmaya hazırlanıyorum. ilk iş değişikliğim olacak.

- "oğlum yerler seni o firmada. yapamazsın. sonra utancından dönemezsin de bir daha oraya."

büyük firmada birinci yılım doluyor. terfi veriyorlar. müdürler özellikle çağırıp takdir falan ediyorlar. maaşımı arttırıyorlar deli gibi. babamla paylaşmak istiyorum.

- "herkese veriyorlardır o terfiyi oğlum.."

artık kendi evimde yaşamak istiyorum. bir arkadaşımla ev tutmaya karar veriyoruz.

- "oğlum sen yapamazsın. ben seni tanıyorum. ondan sonra başın önünde gelme eve sakın. ayrıca annene çamaşırlarını falan yıkatacağını, arada annenin sana yemek yapacağını zannetme hiç..."

..................

bunlar ilk aklıma gelenler. öyle çok var ki bu ayarlardan. ayar tarlalarında yaşadım gençliğimi. ne söylesem, ne yapsam bir ayar. ne düşünsem bir ayar. neye heves etsem bir ayar...

herşeye rağmen seviyorum lan baba seni. hayatımı siktin, sürekli hevesimi kuruttun, sinir hastası ettin beni. ama bir şekilde başardım bir şeyleri bu hayatta galiba. seviyorum seni...

...................

babanın editi: "- bak hala ne diyo ya?! hala neler diyo ya?! ne siki başardın oğlum sen bu hayatta, ne siki? bizim göremediğimiz bir şeyler mi var, gizli gizli zengin olup ev falan mı aldın kendine? müdür oldun da bize mi söylemiyorsun? ulan daha bir kız bulup evlenemedin bile, bir de bekarlık sultanlık pozlarıyla geziyorsun? n'apıyorsun olm sen? bir kızı bırakıp bir kızı mı alıyorsun? her hafta sonu ülkenin farklı bir coğrafyasını mı geziyorsun; hayır. eee? lan sultanlık senin hayatının neresinde?

- baba...yeter..."

devamını okuyayım »
15.10.2008 10:26