fate amenable to change

  • azimli
  • mülayim ama sempatik (543)
  • 1659
  • 0
  • 0
  • 0
  • geçen yıl

martı eti

ucuz tavuk döner satan yerlerin aslında martı eti sattığı çok yaygın bir şehir efsanesidir. ancak sadece şehir efsanesidir o kadar.

beraberce düşünelim şimdi: önce martının uçan, çevik bir hayvan olduğu gerçeğini hatırlayalım. bir kuşun uçabilmesi ve çevik olması hafif olmasını gerektirir, tavuklar şişman ve leziz oldukları için uçamazlar. o zaman zaten tavuktan daha ufak bir hayvan olan martıdan tavuktan çıkan etin üçte biri falan ancak çıkması gerekir. şimdi gözümüzün önüne misal eminönünde tavuk döner satan büfenin sabah döner makinasına taktığı çiğ döneri getirelim. o büyüklükte bir martı döner satmak isteyen bir büfe her gün en az bir 100 tane falan martı avlamanın bir yolunu bulmadır ki sabahleyin dükkanı açabilsin. ne dedik, martı çevik ve uçan bir hayvandır dedik, sağda solda martı çiftlikleri de olmadığına göre nerden bulacak bu büfe her gün her gün o kadar martı etini, adam mı tutacak her gün martı yakalasınlar diye?

hadi diyelim gerçekten adam tutup günde 100 martı yakalatmak, 50 tavuk almaktan daha ucuza geliyor, ki eminim ki gelmiyordur, o zaman bütün ucuz tavuk döner satan yerlerin bu yöntemi uygulaması gerekir ayakta kalabilmek için. istanbulun her yerinde eminönünde sahildeki dönecilerle benzer meblağlara tavuk döner satan yerler var. martıların üreme hızlarının istanbuldaki bütün ucuz tavuk dönerleri doldurmaya yetmiyeceğini göz önünde bulundurursak, çok zorlanmadan eğer ucuz tavuk döner martı etinden yapılsaydı martıların kısa sürede soylarının tükeneceği sonucuna varırız.

merak edenler için ucuz tavuk dönerin sırrı döneri martı etinden yapmak değil, kart tavuk etini bol yağ ile karıştırmaktan, sonra da porsiyonu ufak tutmaktan geçer.

benzer bir iddia da kızılkayaların hamburgeri kedi köpek etinden yaptığıdır. çok benzer bir mantık izleyerek bu iddia da çürütülebilir.

ayrıca,
(bkz: sürümden kazanmak)

devamını okuyayım »