fayfa

  • 310
  • 34
  • 7
  • 0
  • 3 gün önce

hzi vakfı

1971'de gayrettepe'de kurulan vakıf. new york'taki hzı research center'ın paralelidir. vakfın yönetim kurulu başkanı muazzez ilmiye çığ, kurucusu kardeşi prof. dr. turan itil, vakfın ismi anneleri hatice zahit itil ' 'in başharflerinden oluşur.

çalışmalara ait hipotezleri turan itil üretir, koordinasyon mahir bozak tarafından sağlanır. turan itil nazi almanyası'ndan türkiye'ye sığınan yahudilerden ord. prof. dr. philipp schwartz'ın öğrencisidir. bu ilişki, vizyon ve kazandığı bilgi/beceriler ona 2. dünya savaşı sonrası almanya'da çalışma fırsatı verdi. daha sonra başarıları nedeniyle abd'ye davet(!) ediliyor ve çalışmalarına burada devam ediyor. uzmanlık alanı nöropsikiyatride psikofarmakoloji ve elektrofizyolojidir `:ilaçların ve beyine gönderilen sinyallerin, psikolojiye etkisi`. yani x ilaç beynin öfke kontrolü ile ilgili kısmındaki sinyalleri etkiliyor. ilacın kullanımıyla bireyin öfke kontrolü elinden alınabilir. ilaç deyince aklınıza aspirin gelmesin, lsd gibi uyuşturucuların etkileriyle ilgili çalışmalar da yapılıyor. dahil olduğu ve destek verdiği projeler arasında cıa destekli mk-ultra gibi meşhur zihin kontrol programları da var.

vakfın türkiye'de faaliyete geçme hikayesi ise şöyle: abd'de bazı demokratik gençlik akımları protesto için bu laboratuvarları yakıp yıkıyor. bu nedenle bu çalışmalar daha "özgür" ülkelerde yürütülmeye başlıyor. tabii bu arada turan itil'in de vatan özlemi kabarıyor! turan itil'in özellikle 12 eylül döneminde siyasi mahkumlar üzerinde yürüttüğü çalışmalarda bir de ortağı var, ayhan songar!
kibernetiğin * türkiye'deki babası milliyetçi-muhafazakar postuna bürünmüş, dr. mengele * lakaplı ayhan songar.. bu kadro 12 eylül darbesi ve öncesi dönemde özellikle siyasi tutuklular üzerinde sağ-sol farkı gözetmeksizin korkunç deneyler yaptığı kitaplara konu olmuştur. bu deneylerde ölenlerin ölüm raporlarında itil-songar ikilisinin isminden bahseden "gözaltında kaybolanlar" isimli kitap toplatıldı. dönemin wikileaks'i olan cıa ınsider sızıntılarında ikilinin ismi, recep tayyip erdoğan'nın başdanışmanı ilnur çevik'in babası olan ilhan çevik'le beraber cıa bağlantılı türkler listesinde geçer. listenin göze çarpanları, ahmet kabaklı ve ismet inönü'nün damadı metin toker'dir.

1990'da hzı vakfı dev-sol (dhkp-c) tarafından işkence üssü olduğu gerekçesiyle bombalandı. olay kamuoyu gündemine çok girmeden unutturuldu. yıllar sonra ülkücü camiadan da işkence mağdurları konuyu gündeme taşıdı. şikayet dilekçeleri verildi. tabii netice alınamadı. adnan oktar, yalçın küçük, salih mirzabeyoğlu gibi bazı bireylerin cezaevlerinden 'dönüşmüş' olarak çıkmasının temeli bu vakfın ve yöneticilerinin çalışmalarıdır.

devamını okuyayım »