fazlaejderhasiolanvarmi

  • her eve lazım (740)
  • 510
  • 0
  • 0
  • 0
  • geçen ay

iş görüşmesi

ben dün bunun sayesinde türkiye'de işsizlik ne boyutlarda onu gördüm.

çalışma saatleri

adamlar hafta içi 12 saat, sabah 07:30 akşam 19:30 çalışıyorlar. ve bu eylemi tee anasının amında gerçekleştiriyorlar. yol da nereden baksanız gidiş geliş 2 ila 3 saat arasında yani. ben her iş günümün kemiksiz 12 saatini, kemikli 14-15 saatini size ayıracağım... yetmeyecek cumartesi de 07:30-17:30 arası 10 saat çalışmamı bekleyeceksiniz. konuşmanın tam da burasında "yok artık amına koyayım. siz kendinize çalışan değil modern zaman kölesi arıyormuşsunuz. ben çok yanlış gelmişim" deyip ortamı koşarak hatta uçarak terk etmem gerekirdi ama yine de devam ettim.

tatiller

dini bayramlar tatil. arefe günü diye bir şey yok. resmi bayram mı? o da ne.endüstri mühendisiyim. adamların 300 küsur çalışanı varmış. 13 kişilik bir yönetim ekibi kurmuşlar. aralarında bir tane mühendis yok. üretimi istatistikçi bir çocuk planlıyormuş. diğerleri de bölüm şefi. ustabaşının kibarcası yani. onlar da kimyager falanmış. bana önerdikleri iş de bölümlerden birinin şefliği. yanisi ben ustabaşılık yaparken istatistikçi orada üretim planlayacak. vay arkadaş şu ülkede artık herkes kendi işini yapsın lan. sokucam artık herkes her şeyi biliyor. bak bi' de diyor ki 4 yıllık herhangi bir bölümü bitiren herhangi biri bu işi yapabilirmiş. hiç bozmadım ve dedim ki üniversitede okuyan/okumuş çocuğunuz var mı. o da dedi ki evet bir kızım var, bu sene bitirdi. dedim ne okudu. dedi endüstri mühendisliği. "o zaman kızınızı 4 yıllık herhangi bir bölüme gönderseydiniz de kendini stajlarla projelerle hiç yormasaydı, yatarak bitirirdi okulu." soktum çıkardım resmen. ama bu daha başlangıç. duuuur.

sigorta

ilk ay sigorta yok. sonraki iki ay sigorta asgari ücret üzerinden. üç ay sonra deneme süresi bitiyor. o zaman gerçek ücret üzerinden sigorta. vay anam vay neler dönüyor serhat ya.

ücret

çalışma saatlerinden bahsetmiştim. adamın o çalışma saatleriyle çalışması için bir mühendise teklif ettiği para 1350 türk lirası. adamda bu ücreti teklif ederken en ufak bir utanma, kızarma, bozarma olmadı. ikinci ay 1400. üçüncü ay 1450. deneme süresi bittikten sonra, yani dördüncü aydan itibaren esas maaş olan 1500 diye devam etti üstelik lafına. benim bu şartlarda orada çalışmayı kabul etmem için şirketi üstüme yapmaları gerek. altıma bir adet bmw x5* çekmeleri ve şirketin hemen karşı yerinde de bir ev ayarlayıp anahtarlarını avucuma bıraktıktan sonra halihazırdaki evimden eşyalarımı sırtlarında taşıyarak getirip o eve yerleştirmeleri lazım. tamam abarttım da en azından üretimi bana planlatmaları lazım lan. ben şam babası mıyım da benim işimi istatistikçi yapacak?

düşün arkadaş. bu işi kabul eden, bu işte çalışmak isteyen gençler var ki adam bunu teklif edebiliyor. sen kabul etmezsen başkasının kabul edeceğini, seni sikemezse başkasını sikebileceğini biliyor.

gençleri böyle kurtlar sofrasında ekmek aramak zorunda bırakan sistemi sikeyim.

- iş güzel, çalışma saatleri uzun ama onun dışında güzel yani.
+ o kadar güzelse kızını çağır kızın çalışsın.(içinde gezdirdim)

devamını okuyayım »
05.11.2014 11:43