federiko cunti

  • hippi (423)
  • 965
  • 5
  • 0
  • 0
  • geçen hafta

ahmet arslan

felsefenin değersizleştirilmesi, dil ile ilgilenmesi nedeniyle ortaya çıkan problemleri ve gazali hakkında yaptığı tespiti hayranlık uyandıracak derecede muhteşem olan çok kıymetli felsefe profesörü.

eski tarihli teke tek programında konu hakkında yaptığı değerlendirme ve görüşünü yazıya dökerek paylaşmayı çok değerli buluyorum.

**

“bir ara felsefenin bir konusu yokmuş gibi bir durum ortaya çıktı. dil ile dilin analizi ile ilgilenmesi sonucunda bence felsefe ruhunu kaybetti. felsefenin dil ile alakası var. ama felsefecinin ve insanın derdi dil değildir. insanın derdi dilin içinde bulunan muhtevadır. o muhteva da ahlaktır, siyasettir, merhamettir, güçtür vb”

şöyle diyorlar: “felsefenin konuşacak, söyleyecek dünya hakkında, insan hakkında bir şeyi yok. çünkü dünya hakkında, genel olarak eşya hakkında konuşması gereken ve konuşabilen sadece bilimdir. bilimin de önermeleri ya analitik ya da sentetiktir. analitikse mantıksaldır, sentetikse taklit edilmesi gerekir. taklit edilemeyen her türlü cümle de anlamsızdır!”

bu biraz tuhaf oluyor ama felsefenin de böyle bir durumu var. iyi ki de böyle bir durumu var. mesela bu fethullahçıların çok işine gelirdi. daha tuhaf bir şekilde söyleyeceğim: bilim yapalım, felsefe yapmayalım! başka bir meseleye getireceğim konuyu. bilim, kesin ve sağlam, kanıtlanabilir şeyler ile uğraşır. e peki felsefe nedir? bilime benzemeyen bir şeydir! bu gazali’nin de söylediği bir şeydi, gazali bilime karşı değildi. e madem ki kesin bir şey yok, bilime benzemiyor, o zaman felsefeye ihtiyacımız yok. yerine ne koyalım? dini koyalım! işte gazali…

insan ile ilgili olarak en düzgün dil, en anlamlı dil, en soylu dil felsefe dilidir. bilimle, doğayla her şeyle ilgilenebilir ama esas olarak konusu bu dünyadaki hayatın anlamı.

bu arada hariri’nin söylediği çok güzel bir sözü hatırlayalım: “insanlar epey bir zaman anlamla ilgilendiler. fakat gücü ele geçirince anlama ihtiyaçları kalmadı” bu olağanüstü bir dil. anlamını çok değerli bir kavram olarak görüyorum.

felsefe gündelik hayatımızda karşımıza çıkan yaşadığımız, hissettiğimiz, ihtiyaç duyduğumuz, birbirlerimizle ilişkilerimizde kullandığımız her şeydir! hayat bu zaten, hayat üzerine konuşmak”

devamını okuyayım »