feel the fear

  • 86
  • 0
  • 0
  • 0
  • 3 ay önce

e-gameshow

tanım: üçüncüsü ve bazı açılardan en kötüsü olan 2017 yılı 11-14 mayıs tarihleri arasında gerçekleşmiş oyun yazılım ve donanımları fuarı.

önce eleştiri kısmını yapmak istedim çünkü gerçekten biriktirdiğim bu şeyleri yazmadan etkinliğin iyi yönlerine geçemeyeceğim. nereden başlayacağımı bende bilmiyorum fakat sanırım ilk önce etkinliğin programından başlayacağım. etkinlik başlamadan önce paylaşılan dört günlük programın hiç bir kısmına uyulmadığını söylemek istiyorum. en az 30 dakika, ortalama 90 dakika gecikme ile başlayan etkinlikler gerçekten insanı çileden çıkaracak seviyedeydi. diğer ve bence en büyük sorun ise reji tarafındaydı. sahne üzerinde yapılan bütün etkinliklerde rejiden kaynaklanan sorunlar oldu. cosplay yarışmalarında bir fotoğrafın değiştirilmesinden müziğin açılmasına kadar olan bu sıkıntılar dört gün boyunca hiç değişmedi. sürekli devam eden mikrofon sorunu özellikle cumartesi günü yapılan cs:go turnuvası ile zirveye ulaştı. turnuvanın ilk maçını canlı olarak etkinlik alanından izleyen izleyicilere sunamayan sunucular mikrofonun çalışmasının ardından devamlı değişen delay sorunları ile uğraştı. bir görüntü bir ses sürekli yer değiştirip duruyordu. yayını beceremediğini anlayan reji, il dışından hatta yurt dışından canlı olarak izlemeye gelen izleyicilere twitch yayını açmaya karar verdi. işin daha komik tarafı ise twitch reklamlarını da bir güzel izlememiz oldu. peki oradaki herkes yayını twitch'den izlemeye başlayınca sorun düzeldi mi? hayır! yayın arada sırada donuyor ya da yayın fps'i 15'in altına düşüyordu. her şeye rağmen hiç bir tepki oluşmadı ve seyirci moral alkışı ile desteklemeye devam etti. tam, en azından twitch üzerinden yayını izleyebiliyoruz derken maçın son turunda takımlardan birinin 2 oyuncusu birden oyundan düştü. 15-15 olan maçta çok önemli olan tur tekrar oynanmak zorunda kalındı. peki oynandı mı? yine hayır. çünkü reji kendi düzenlediği turnuva maçını geri alamıyordu. bir saatten daha fazla süre bekledikten sonra reji bunu da yapamayacağını anlayıp yeni bir oyun kurup oyuncuların 6 tur boyunca kendilerini öldürmelerini istedi. skor 3-3 olduktan sonra 6 tur daha oynandı ve bu 6 turu kazanan takım şampiyon oldu.

gelelim etkinliğin son günü pazar gününe. league of legends turnuvası ile başlayan gün, cumartesi günü yaşanan sorunların bire bir tekrar etmesi ile devam etti. mikrofon sorunundan tutun senkronizasyon sorununa kadar her şey yine vardı. reji yine yayını önce twitch'den vermeyi denedi fakat durumu kurtaramadı. neyse ki twitch işi olmayınca turnuvayı canlı bir şekilde etkinlik alanından izlemek isteyen bizler yayını bu sefer twitch'den izlemek zorunda kalmadık. cumartesi gününden biraz daha iyi geçen ama yine rezalet(reji sağolsun) bir turnuvanın ardından pazar günüde tüm etkinlikler gecikmeyle başladı. iki gün üst üstte benzer ışık gösterisini yapan flow colony ekibinde yer alan, her 2 günde de 3 topu çeviremeyen ve gösteri boyunca 7-8 kere topları düşüren arkadaşı ayrıca kutluyorum. 3 topu ortalama 30 günde kusursuz bir şekilde çevirmeyi öğrenirsiniz bu işte. işin ustalık kısmı ise 6 ve üzeri top çevirmeye başlamaktır. arkadaş yeni başlamış olabilir ya da bu iki günde de hasta olabilir bilemiyorum fakat yinede yazmak istedim. etkinliğim en kötü kısmı ise free style combat show'un 4 gün boyunca aynı hareketleri yaptıkları halde gösteri yapamaması oldu. hayatımda hiç bu kadar uyumsuz bir grup görmemiştim. 8. sınıfı okuyan ve 23 nisanda gösteri yapan kardeşlerimizin daha başarılı olduğundan emin olabilirsiniz.

gelelim etkinliğin güzel kısımlarına. kesinlikle belirtmek istiyorum ki metro durağı ile etkinlik arasında sürekli gidip gelen servisler çok iyi düşünülmüş ve ayarlanmış. hatta etkinliğin son günü bu servislerin hava alanına gittiğini de öğrendim ve inanamadım. etkinlikteki sahne alanının çok iyi olduğunu da ayrıca belirtmek istiyorum. koltukların sayısı başta olmak üzere sahne alanın büyüklüğü de oldukça yeterliydi. ankara'da yapılan en büyük "oyun yazılım ve donanımları fuarı" olması sebebiyle büyük önem taşıyan etkinlik ne olursa olsun desteklenmeli. geçtiğimiz yıla göre en çok gelişen şey ise tartışmasız cosplay yarışmasıydı. bu yıl çok daha başarılı olan yarışmada katılımcı sayısından tutun yapılan cosplaylere kadar her şeyde gelişme vardı. yoldan toplama rejiye rağmen cosplay yarışmasını çok beğendiğimi yazmadan edemiyorum. basın için ayrılan özel bir odanın olması ve dışarıda ve içeride bulunan kantinlerin yine çok iyi düşünüldüğünü bilin. cosplaylerin giyinmeleri için ayrılan bölümlerde yine çok başarılıydı. giriş kartı almak için alanın hemen girişine kurulan bölümler yine geçen yıla göre daha fazla ve daha hızlıydı. geçen yıl ortalama iki kişinin ilgilendiği bu bölgede bu yıl on civarında insan vardı. hacettepe üniversitesi beytepe kongre merkezi'nde düzenlenen etkinliğin dış bahçesi de çok ama çok güzel ve genişti. böyle bir etkinliği yapmanın zorlukları da düşünüldüğünde her şeye rağmen olmuş diyorsunuz. 4. günün sonunda alandan ayrılırken içinizi bir üzüntü kaplıyor ve alanı terk etmek istemiyorsunuz.

yukarıda gerçekten çok eleştiri yapmış olabilirim fakat bunların oldukça yerinde olduğundan eminim. eleştirileri etkinliğin gelecek yıllarda daha iyi olmasını istediğim için yaptığımdan emin olabilirsiniz. seneye görüşmek üzere!

etkinliğin twitch adresine buradan, youtube kanalına ise buradan ulaşabilirsiniz.

ayrıca bu başlıklardan niye 2 tane açılma gereği duyulmuş?
(bkz: e gameshow)

devamını okuyayım »
15.05.2017 04:28