fely

  • 433
  • 0
  • 0
  • 0
  • 2 ay önce

anadolu insanının dünyasının dar olması

beyler şimdi anadolu dedim ya. sen nasıl benim anadoluma laf atarsın adamları toplanır. sen kimsin? bu genelleme hakkını san akim veriyor? bre cahil. ekşi piç, elit mi sanıyorsun kendini diye kafa ütüler.

fakat anadolulu prototipi genel olarak dünyası dar insandır. gerçekten öyledir. ne yeniliğe açıktır ne yeni tadlara ne yeni müziklere ne farklılığa... bunlara açık olması olmaması çok önemli değil aslında. garip bir şekilde kendi değerini dünyanın en büyük değeri gibi pompalaması iticiliği vardır. onun sevdiği şeyler laf edilmeyecek şeylerdir. garip bir kutsama. hayatı sadece belli kalıplarda yaşama.

küçükken köyden dedemler gelirdi. bir dedeme bakardım. vay amk dünyası 10 metre derdim. zaten dede-torun ilişkimiz hiçbir zaman oturmuş bir ilişki değildi ama adam harbi odun geldi, odun gitti. yemek skalası 10 adet yemekten oluşan, müzik skalası 3 adet halk müziği şarkıcısından oluşan, oy verdiği siyasi parti liderini tanrı gibi kutsallaştıran, hobisi kahveye gitmek olan odunun tekiydi. lan genetiğe bak amk derdim.

şimdi soy sop kutsaması geyiğine, yumurtadan çıkmış kabuğunu beğenmiyor ( tiksinç anadolulu sözlerinden) geyiklerine girmeyin. gerçekten mesela bu anadoluluyla ne paylaşılabilir? bir şey de konuşulmaz. hayatı 3-5 klişeden ibaret işte.

üniversite yıllarımda da anadolu'dan gelmiş hemen klanlaşan tipler olurdu. hobileri halay çekmek, batak oynamak, türkü bara gitmek, birlikte kurtlar vadisi izlemekti. yani şimdi bu adamlarla ne paylaşılabilir? yahu siyaset konuşurken bile ''hizmet yapıyor bölöbölölö'' lan ben kısır iç siyaset konuşmak istemiyorum ki. sokayım kısır iç siyasete. fakat bu adamlarla derin siyaset muhabbetine giremezsin anca ana haber'de ne verilmişse o. kişiler üstünden siyaset tartışacağız.

kadınlara bakış açısı: para olcak amına koycan piyasanın.

müziğe bakış açısı: halay çekmek

siyasete bakış açısı: hizmet yapıyor bölölölölö

sinemaya bakış açısı: komedi filmi izleyip, 3 sene ondan repliklerle espri yapmak

hobiler: nargile içmek, mangal, çok içmek çok içtiğini anlatarak kafa ütülemek

yemek zevki: 10 adet yemekten oluşan yemek zevki

oy verdiği parti lideri: onun için kutsal bir insan

giyim: pahalı giyinse bile onda pahalı durmaması. genelde renk uyumsuzluğu.

facebook'ta paylaştıkları: capsli sözler. gidene dur demem teması.

twitter'a bakış açısı: benim hesap var da bir bok anlamadım twitter'dan.

hayatını devam ettirdiği laflar: sıcak da nem olmasa iyi, ankara çok gri bir şehir, esas ortam istanbul'da, sigarayı birakmak için irade lazım, bizim oraların yemekleri olacak offff. (5 cümle daha ekle adamın hayatı zaten bu kelimeler)

beyler fazla giydirdim galiba. kusura bakmayın. sanki ben de mükemmelim :) hadi konsepte biraz uygun şarkı paylaşalım;

http://www.youtube.com/watch?v=hhpli3hw0ju

not: ''keşke ölsen bu ülke bir şey kaybetmez'', ''siz harbi malsınız bık bık bık'' diye mesajlar aldım. bunlara kızmadım. fakat mesajların geri kalan kısmında ''hipster, portakallı ördek, salsa, tango batı hayranı, kültüründen korkma bık bık bık'' tadında şeyler yazılmıştı. tam basit savunma. karşısındakini batı hayranı gösterip kendini tatmin edecek aklınca. kuyrukta çaktırmadan öne sızma kurnazlığından farksız. küçük ve basit düşünme. konu hakkında karşıt görüşte olsa da iyi şeyler yazanlar da olmuş. fakat tartışma-eleştiri kültürün yoksa zaten dünyan dapdardır. yukarıdaki entride ne siyasi bir gönderme, ne dini bir gönderme ne de yobaz vs diye aşağılama var. sadece bir prototip. salkım hanımın taneleri'ndeki durmuş karakteri. ne yazık ki o durmuşlardan hayatımızda çok var. niye 500 yıl önceki yunus emre-mevlana'yla kafa ütüleyip konuyu '', medeniyetler beşiği, mozaik'' sığlığına çekiyorsun. böyle diye diye toplumda salkım hanımın taneleri'ndeki durmuşlar çoğaldı.

tamam anadolulu karşındakini hemen batı hayranı, elit takılmaya çalışan züppe, hipster ilan et ve kurnazlığınla bu durumdan da sıyrıl. hiç düşünme bir şey var mı son yıllarda diye. bu prototip niye bu kadar çoğaldı diye düşünme. hem neşet ertaş ne güzel di mi? yunus emre-mevlana. halay çekmek çok güzel gelsene.

devamını okuyayım »
24.11.2013 00:23