fertilizasyon

  • 1922
  • 2
  • 2
  • 0
  • 4 gün önce

erdoğan'ın kılıçdaroğlu belgelerine verdiği cevap

- yaptığı açıklamada "suriyelilere sınırsız eğitim harcaması yapıldı" şeklinde ifade yer alıyor

buna açıklama getirilmesi gerekmektedir. ülkemizin eğitim durumundan daha geçenlerde kendisi şikayet etmiş yetersiz olduğunu belirtmişti. şimdi vatandaşımıza sınırsız eğitim verilemez iken devlet okullarına yapılan ödemeler yetersiz iken, suriyelilerin eğitimine yapılan bu sınırsız harcama ne şekilde gerçekleştirildi ve hangi birimlere yapıldı.

-dekontlar ile ilgili bunları yalanlamıyor, yapılan ticari antlaşmalarda ülkeye sadece para kazandırıldığını söylemekte.

mayıs 2017'den bir haber; "$25 mıllıon oıl tanker gıfted to erdogan’s famıly ıs just one of many revelatıons ın the malta fıles"

link

haberde para akışının link görseli de mevcut.

yani kılıçtaroğlu'nun gösterdiği belgelerde ki hadise medyaya çok daha önceleri yansımış. özellikle kaynaklarda belirtildiğine göre erdoğan ailesinin zenginleşmesi 2008 yılından sonra gerçekleşmekte. ve burada da kilit rol oynayan kişiler var. birisi de mübariz mansimov. erdoğan ailesi ile oldukça içli dışlı ve hatta ortak ticari antlaşmalar yürütülüyor. kısaca bir mal varlığı edinilmek isteniyor. bankadan kredi çekilip bu mal varlığı(tanker) alınıyor. şunu belirtmekte fayda var, kredi çekilebilmesi içinde hayali bir şirket kuruluyor, bu da vergi cenneti olan malta ve man adaları gibi yerlerde gerçekleştiriliyor. bu şirketler dost ve aile bireyleri üzerine yapılıyor. daha sonra elde edilen bu mal varlığı azeri iş adamına kiralanıyor. kira mesela 6 yıl, bu 6 yıl içerisinde azeri iş adamı kira ödemek yerine banka kredisini ödüyor. erdoğan ailesinin elinede de hazır nakit geçmiş oluyor. 6 yıl sonunda azeri iş adamı edindiği mal varlığı yani kaynaklara göre tanker, bununla o süre zarfında işlerini görmüş oluyor ve erdoğan ailesi de bu tankerin sahibi konumunda oluyor.

azeri iş adamının erdoğan ailesiyle yakınlaşması sonunda türkiye'de aldığı ihaleler yatırımlar giderek artmakta. şu an bulup buraya yazamayacağım ama bu işleyişin gerçekleştiği her dönemde medyada ismi geçmişti aratarak rahatça bulabilirsiniz.

şimdi tekrar açıklamalara geri dönersek, dekontlar yalanlanmadı ve işleyişin bu noktada olduğu bir gerçekken, vergi cenneti yerlerde aklanan paralar, ülkenin döviz rezervine yaptığı zarardan dolayı (benzeri ise reza zarrap) hangi millilikten hangi yerlilikten söz edilebilir.

son olarak kendi düşüncelerimle, kemal kılıçtaroğlu'nun belgeleri neden zamanında açıklamadı yada kaynak neydi gibi sorulara yanıt demeyelim onun sözcülüğünü ben yapacak değilim ancak ihtimal olarak değerlendirebilirim. medyada, erdoğan ailesi ile ilgili bu yönde haberler ilkbahardan beri oldukça yoğun gündemde. ancak malumunuz ülkemiz medyasında maalesef yansıtılmamaktadır. bu açıdan kaynak noktasından ve haberdar olma şeklinde kılıçtaroğlu ve ekibinin zorlandığını sanmıyorum. ancak bu haberlerin kesinliği üzerinde esaslı bir çalışma yürütüldüğüne inanmaktayım. kayıtların su götürmez gerçekliğini sağlamak adına bir çaba sarf edildiğini düşünmekteyim. bu süreçte de rahatça tahmin edilebilir ki bu bilgiler çok az kişiyle paylaşılmıştır. benim görüşüme göre neden medyaya yansıtılmadı ya da kaynak neydi gibi bu sorular gerçekten samimiyetten uzak konuyu çarpıtmaya yönelik hareketler.

devamını okuyayım »
29.11.2017 17:11