festinalente

  • 1896
  • 0
  • 0
  • 0
  • 8 yıl önce

otizm

isim babası eugene bleuler'dir.

iki anlamı vardır:

kişinin psişik enerjisini dış dünyadaki nesneler yerine kendi iç dünyasına ve başka insanlar tarafından sarsılmasından korktuğu öznel fikirlerine harcaması ve dış dünyadaki nesnelere yatırım yapabileceği enerjiyi bu şekilde harcamasıdır. ikincisi ise çocukluk şizofrenisi olarak da adlandırılan ilk semptomları yürümüye başlama çağına denk gelen ve sonrasında devam eden diğer insanlarla iletişim kurma yeteneğinden yoksunluk anlamına gelmektedir.

kelimenin kökeni autoerotism'dir. bleuler ilk başlarda büyük heyecanla sarıldığı freud'un fikirlerinden libido kuramını içine sindirememesi (bleuler püriten olarak bilinir) nedeniyle ayrılmış ve freud'un ortaya attığı autoerotism kelimesini değiştirerek kendi teorisine isim olarak vermiştir. kanımca autism ismini verirken autoerotism kelimesinden faydalanması başka insanların fikirlerinden uzaklaşma ve kendi yanılgılarını besleme yönüyle bir nevi zihinsel mastürbasyon olarak yorumlamasından kaynaklanmıştır. (tamamen yanılıyor da olabilirim. götümden salladım.)

autism bir hastalık değildir. beyin fonksiyonlarının sürekli olarak bozulmasına ilişkin bir davranış bozukluğudur. üç belirgin semptomu vardır: sosyal ilişkilerin bozulması, sözel ifade güçlüğü, yaşama ilişkin faaliyetlere olan ilginin minimuma inmesi. başlangıcı yaşamın ilk üç yılna rastlar ve hayat boyunca dalgalı bir seyir göstermektedir. ciddi durumlarda kişi sürekli tekrarlayan bir biçimde kendine zarar verme eğilimine girmekte ve çevresine karşı agresif bir tutum sergilemektedir.

devamını okuyayım »
30.01.2008 00:00