fideldediysekfidel

  • 2069
  • 2
  • 0
  • 0
  • 3 hafta önce

gericiliğe karşı aydınlanma hareketi

gerici saldırılara yanıt içn beklenen çağrı yayınlanmış. artık ilerici herkes bu işin ucundan tutmalı, mırın kırın edilmeden desteklenmeli ve bu softa sürüsü püskürtülmeli. buyrun:

akp'nin gerici saldırılarına karşı barış terkoğlu, enver aysever, hüseyin aygün, kemal okuyan, orhan gökdemir ve özlem şen abay'ın imzasıyla “gericiliğe karşı aydınlanma hareketi” deklarasyonu yayınlandı.

deklarasyonda "türkiye'nin bir islam devleti olarak ilan edilmesine ramak kalmıştır" vurgusu yer alırken "islam devleti projesi, emeğin azgınca sömürüsü, doğanın yok edilmesi, iktidar partisinin dinci zihniyetine aykırı tüm fikirlerin ezilmesi, kadınlara dönük ayrımcılık ve eşitsizliklerin derinleşmesiyle iyice belirginleşmiştir. tarihsel kazanımların tümü yok edilip, bellekten silinerek karşı devrim tamamlanmış olacaktır" ifadeleri kullanıldı.

deklarasyonda "biz, gericiliğin kader olmadığını bilen, aydınlanmanın kaçınılmaz olduğunu gören ve tek başına olmanın bencillik, hep birlikte olmanın özgürlük olduğuna inananlarız. bu çağrı geleceği birlikte kurmak için sabırsızlanan anadolu’nun tüm aydınlık insanlarına!" denildi.

deklarasyon metni şu şekilde:

gericiliğe karşı aydınlanma hareketi

akp iktidarında türkiye bir islam devleti olma yolunda hızla ilerliyor. ülkemizi dinsel kurallarla yönetmeye kararlı bu iktidar eğitimi ve hukuku din temellerine dayandırmaya, toplumsal yaşamı din kurallarına göre düzenlemeye ve dini siyasete egemen kılmaya çalışıyor.

türkiye'nin bir islam devleti olarak ilan edilmesine ramak kalmıştır.

islam devleti projesi, emeğin azgınca sömürüsü, doğanın yok edilmesi, iktidar partisinin dinci zihniyetine aykırı tüm fikirlerin ezilmesi, kadınlara dönük ayrımcılık ve eşitsizliklerin derinleşmesiyle iyice belirginleşmiştir. tarihsel kazanımların tümü yok edilip, bellekten silinerek karşı devrim tamamlanmış olacaktır.

akp bu yolda kararlı ve tutarlı bir biçimde ilerlerken meclisteki muhalif partiler kabul edilemez bir aymazlıkla bunu izlemekte, hatta din söylemi ve sembollerini kendi çalışmalarında da kullanarak bu süreci hızlandırmaktadır. parlamentoda laikliği savunan tek bir parti bulunmamaktadır.

tehlike büyük, görev acildir.

“gericiliğe karşı aydınlanma hareketi” bu göreve taliptir.

türkiye'de aydınlanma için gericiliğe karşı bir mücadele başlatıyoruz. bu mücadelede kararlıyız, bu süreci durduracağız. türkiye'yi bir islam devletine çevirmek doğrultusunda atılan her adımı, başlatılan her uygulamayı, hazırlanan her yasayı, çıkartılan her kararnameyi takip edeceğiz. bunları halkımıza anlatacağız.

iş yerlerimizde, okullarımızda, mahallemizde ve sokağımızda gericiliğe karşı bir direnç öreceğiz. akp'nin attığı her adıma hem hukuki, hem siyasi yollarla örgütlü bir biçimde cevap vereceğiz.

aydınlanma için verdiğimiz mücadelenin, bildik çevrelerce “din düşmanlığı” biçiminde sunulmasına asla sessiz ve tepkisiz kalmayacağız. laikliği keskin biçimde savunurken; milliyetçi, piyasacı savrulmalara asla izin vermeyeceğiz. artık salgın halini alan ırkçı, dinci, mezhepçi kışkırtmalara karşı yaşamı savunacağız.

aydınlanma mücadelesinin, paranın saltanatına ve emperyalizme karşı verilen mücadele ile bir bütün olduğunu biliyoruz. yerli ve yabancı patronlar sömürü düzenini sürdürmek için dinin toplumsal ve siyasal alanda hakim kılınmasına muhtaçlar. ülkenin bu noktaya gelmesinde pay sahibi oldukları kesin olan patronlardan laiklik kahramanları üretilmesine izin vermeyeceğiz.

bir sömürge aydını gibi, ülkemizi akp’yi iktidara taşıyan emperyalistlere şikâyet etmeyeceğiz, halkımıza gideceğiz ve ısrarla gerçeği anlatacağız.

imza kampanyalarına sığınıp, günlük yaşamın dışında durmayacağız, memleketimizin her yanında toplantılar düzenleyerek yüz yüze olmanın benzersiz gücünü inşa edeceğiz.

biz kimiz?

yukarıda saptanan kaygıları paylaşan ve buna karşı kayıtsız kalmayı içine sindiremeyen insanlarız.

yalnız olmayı bir kader gibi dayatanlara, “artık buradan geri dönüş yok” diyenlere inat boyun eğmeyenleriz.

biz, gericiliğin kader olmadığını bilen, aydınlanmanın kaçınılmaz olduğunu gören ve tek başına olmanın bencillik, hep birlikte olmanın özgürlük olduğuna inananlarız.

bu çağrı geleceği birlikte kurmak için sabırsızlanan anadolu’nun tüm aydınlık insanlarına!

hareket adına çağrıyı yapanlar:

barış terkoğlu

enver aysever

hüseyin aygün

kemal okuyan

orhan gökdemir

özlem şen abay

http://haber.sol.org.tr/…ma-hareketi-cagrisi-146934

devamını okuyayım »
24.02.2016 16:21