firemc

  • hippi (411)
  • 945
  • 3
  • 1
  • 0
  • 6 gün önce

the usual suspects

kendimi riske atmayıp her şeyi spoiler içine alıyorum ki, elim rahat etsin.

--- spoiler ---

filmin senaryo ötesinde işlevi yokmuşçasına yapılan yorumlar beni kahrediyor. filmin olayı filmin sonundaki twist'i değil (öyle olsaydı, bayağı iyi film naraları atılmazdı). ona twist bile denilemez zaten. herkes tahmin etmemek namümkündü cümlelerini kurmuş.

filmin olayı izleyicinin gerçeklik algısıyla oynamayı iyi bilmesi. film olarak izlediğiniz şey bi unreliable narrator'ın polise yedirdiği hikayeyi izleyicinin de "yemek zorunda olması". burada yediğimiz şey sadece roger'ın söze çıkması değil. burada yediğimiz şey bize anlatılan herhangi bir şeyin aslında doğru olmama ihtimali olması. söze'nin "tanrıdan daha fazla korkulan" ve yine tanrıdan daha gerçek bir figür haline gelmesinin temel sebebi söze'nin aslında kimliğini terketmiş, bir nevi kendini yok etmiş olması. bu tür bir mutlak gücün ancak varolmadığı düşünülerek iş başında olabileceğine dair ciddi bir ders veriyor film.

ama benim bunun ötesinde ilgilendiğim şey filmde varolduğundan emin olduğumuz verbal karakterinin aslında var olmaması (verbal =/ (eşit değildir) söze). kadrajın içinde gördüğümüz gerçekliğin tamamı yalan olabilir, ama bunun yalan veya gerçek olabileceği şüphesi izleyicinin yaslanabileceği tek gerçek. her sahnede gösterileni alıp şüphe aralığını bırakmadığımız sürece filmdeki karakterlerin her biri kadar aldatılıyoruz. filmin ne olduğunu çözümleyebilmek için elimizde olan materyalin kendisi başlı başına yalan konumunu alıyor. filmin usual suspects olma nedeni de bu.

verbal'ın söze çıkması veya bizim bu gerçekliği tahmin etmemiz aslında bize tam olarak gerçekliği vermiyor, zira gerçeğin yattığı yer ekran değil -- söze'nin izleyiciden saklanan alim-i mutlak zihni. bu filmin verebileceği en büyük ders de bu noktada yatıyor: algıladığımız şeyin ne kadarının gerçek olduğunu bilememek. filmdeki bazı sahneler "rassal olarak" gerçekle örtüşebilir, ama bu onları normalde olduklarından bir derece daha gerçek yapmıyor.

--- spoiler ---

devamını okuyayım »
03.04.2013 01:20