fizikopat

  • 576
  • 0
  • 0
  • 0
  • 3 yıl önce

rusya-gürcistan savaşı

ruslar karadan tanklarla gürcistan'a girdiler. havadan başkente sadece 30 km mesafede bulunan askeri üs ve havalimanını bombalıyorlar. denizden de rus askeri gemileri gürcistan sahillerine gelmiş. yan igürcistan resmi olarak olmasa da fiilen bir işgal altında.
şimdi önemli olan ise, rusların nasıl geri çekileceği. öyle ya belli ki, ruslar bu savaş veya çatışma sonucunda önemli tavizler koparmak istemese gemilerini gürcistan kıyılarına yanaştırmaz, tanklarını da gürcü topraklarına sokmazdı. havadan bombalayıp geçer giderdi. ruslar durumun ciddiyetini göstermek adına yapıyor bunları. gemileri ve tankları siksen çıkarmaz artık oradan. yada bu durum, rusları çıkarmak isteyen gürcü-amerikan tarafının çok ağır tavizler vermesine sebep olacaktır. rusların asıl macı da bu zaten. o da biliyor ki, sadece bir kolordu ile gürcülerin işini bitirebileceğini. rusların eline bu kozu gürcüler kendi elleriyle verdi. haliyle rus ayıları da balı yemeden kovanın başından ayrılmayacaktır. merak edilen şimdi gürcü ve amerikan tarafının vereceği tavizlerdir.

meselenin diğer boyutu da, bölgede ve gürcistan'da yerle yeksan olan amerikan karizması ve güvenilirliğidir. kendi elleriyle besleyip büyüttüğü gürcüleri, ruslara iş çıkarmak adına adeta savaşa zorlayan abd, görünen o ki, zoru görünce ruslara karşı bir fiili müdahale şöyle dursun, verdiği sözlü tepki "arkadaşım ama o da insan. insafla vursana. gavur musun nesin sen?" den öteye geçemedi. e haliyle bu durum gürcülerin amerikaya bakışını tam tersine çevirmiş durumdadır.
bu, sadece gürcistanda değil, bundan sonra amerikaya yaltaklanan, amerikanın yalıyla geçimini sürdüren ülkelerin de bundan sonra amerikaya bakışını değiştirecektir. ben bu durumdan, rusların iyi ekmek çıkaracağına inanıyorum. "bak gürcülere bak. amerika onların ardındaydı. nooldu. sattılar. siz de akıllı olun amerikaya güvenmeyin" propagandaları yapacaktır.
diğer yandan çatışmaya abhazların da gidiği söyleniyor. bu gürcülerin birden fazla cephede ve birden fazla düşmanla muhatap olacağı, gürcülerin çatışma sonunda vereceği tavizlerin artacağı anlamına gelir. gönlümüz müslüman abhazların (abhazyadaki müslümanların) zayiat vermemesinden yanadır. ve de ne olursa olsun sivil masum halkın zarar görmemesinden yana. malesef filler tepişirken olan çimlere oluyor. rus ve abd kapışması bölge halkına zarar veriyor. akıllı olup, kendini elaleme kullandırmamak gerek. yoksa özellikle bu coğrafya yanlış yapan kimseye hayat hakkı tanımıyor.

devamını okuyayım »
10.08.2008 11:47