fleuruntelleri

  • 123
  • 0
  • 0
  • 0
  • geçen ay

22 haziran 2016 italya irlanda maçı

anlaşılması gereken nokta şu: çok iyi oynayıp, canımızı dişimize takıp elendiğimize sevinmiyor burdaki insanlar. sen kalk 2 maç boyunca oynama, koşma. sanki turnuvada değil de halı saha maçında gibi oyna, sonra da kalk her durumda yerdiğin avrupalıdan, italyandan, belçikalıdan kazanmasını bekle. ne sebeple? onlar kazanırsa ya da berabere kalırsa üst tura çıkacağız da ondan. niye kendi işimizi kendimiz halledip italyanlar gibi saldım çayıra mevlam kayıra diyemiyoruz?
ben de hem üzülüp hem sevinenlerdenim. üzülüyorum çünkü hayat damarlarından biri futbol olan türkiyeden çıka çıka en iyi bu futbolcular çıkıyor. * hadi bu adamların yeteneği falan olmayabilir, mental olarak turnuvaya hazır olmayabilir, ne bileyim umutsuzluğa düşmüş olabilirler falan. yine de bunların hiç biri sahada futbolcularımızın neden koşmadığını, neden ruhlarını ortaya koymadığını açıklamıyor. abi ilk 2 maç sahada yoktuk biz yoktuk. ne taktiksel olarak, ne takım olarak yoktuk. italya karşısındaki irlanda kadar savaşmadık biz ya. ne bekliyordunuz? sahada koşmaktan aciz, futbol oynamayan, takım olamayan bir takımın üst tura çıkmasını ( hem de diğer ülkelerin kazanıp kazanamayacağına bağlanmışken her şey) nasıl bekliyordunuz? siz değil miydiniz çok değil iki gün önce jon snow savaşı kendi kazanırsa bi anlamı olur, vadinin askerleriyle kazansa nolur kazanmasa nolur diyen.
seviniyorum, çünkü bu durumdan bir takım dersler çıkarılabilir. eğer biraz hatalar kabul edilirse bir dahaki turnuvada seyir zevki daha yüksek bir milli takım oluşturulabilir. eğer korku yoksa teknik direktör değiştirilebilir. benim bundan umudum var mı? yok lakin farklı bir ülkede olsaydık şu oynanan futboldan, yapılan taktiksel hatalardan ve yanlış oyuncu seçimlerinden sonra teknik direktörün bileti kesilirdi. adam seçmeyen, formu olmayan futbolcuyu kadro dışı bırakabilecek bir td getirilebilirdi. keşke şu yenilgilerden, elenilmekten bir ders çıkarılabilse o zaman her şey daha farklı olurdu gelecekte bizim için.
gönül isterdi ki yaşananlar yaşanmasın, td den tüm futbolculara herkes üstüne düşen görevi yapsın, savaşılsın ama olmadı, yapılmadı. o yüzden sevinenleri vatan haini ilan etmeden önce oturup bir düşünelim bu insanlar neden seviniyor diye. eminim büyük çoğunluk bir şeylerin değişebileceğinin umudunu taşıdığı için seviniyor.
kimse yenilmesin demiyor. maç 90 dakika, top yuvarlak. her şey olabilir, bu insanların kabul ettiği bir durum zaten. kabul edilemeyen şey bütün maçlarda bok gibi oynanmasından ziyade ortada ruh denilen bir şey olmaması, kimsenin çabalamaması.

devamını okuyayım »
23.06.2016 00:28