fndy

  • 282
  • 22
  • 7
  • 3
  • bugün

beklenen istanbul depremi sonrası olabilecekler

1999 depreminden sonra olanları bizzat 60 gün boyunca yaşayan biri olarak;

depremden hemen sonra;

eğer eviniz hala sağlamsa ve dışarıya çıkabilme ihtimaliniz varsa;

1. bulabildiğiniz bir bez parçası ile ağzınızı ve burnunuzu maskeleyin, evde ki nüfusa da aynısını hızlıca tatbik edin. zira yıkılan binaların tozları ve asbest, sizi dışarıda bekleyen seri katillerden ikisidir.

2. merdiven sahanlığına bakan balkon ve pencere varsa, merdivenlerden inerken dikkat edin. başınıza saksı ve benzerleri düşebilir.

3. arabanız varsa, binin ve şehri hemen terkedin. binalar ve yollar zarar gördü ise, şehir terkedilemiyorsa, arabanızı en açık bulduğunuz alana park edin. artçılar devam edecektir. arabanız yoksa da, apartmanlardan uzaklaşabildiğiniz kadar uzaklaşın.

4. patlayan su boruları, suya karışan kanalizasyon ve lokal yangınlar, sizleri bekleyen diğer seri katillerdir.

5. deprem çantası hazırlamadıysanız; yıkılan binaların altında kalan marketlere yağma için girildiğini göreceksiniz. bu şu an size saçma ve ayıp geliyor, o an çaresizlikten çok mantıklı ve akılcı gelecek. gelmesin... bina üzerinize yıkılabilir ve daha sıkıntılı durumlarla karşılaşabilirsiniz. gıda için önce gerçekten güvenli ve akılcı seçenekleri sorgulayın. öncelik temiz su kaynağı bulmak olsun.

depremden 1 gün sonra;

1. önce her zaman ekmek yardımı ulaşır. sıra ve kuyruk gördüğünüz yere hemen ulaşın ve sıraya girin.

2. telefonlara şebeke verilse dahi, şarjlar bitmiş olacaktır. ailenizden yakın yerde oturanlara ulaşmaya ve bir komün oluşturmaya çalışın. zira yağmacılar yolda, bunu unutmayın.

depremden 3 gün sonra;

1. göçük altında kalan seslere alışırsınız. önce bebek ağlamaları kesilecektir. sonra çocuk... en son yetişkinler susar... delirmeyeceksiniz...

2. kolera ve benzeri salgınlar başlayacaktır, karantinaya alacaklar şehri... korkmayacaksınız. soğukkanlı kalacaksınız...

3. yardımlar ulaşmaya başlayacaktır, kuyruk gözetlemeye devam. sıra ve kuyruklarda beklerken, gıda dışında yardımlara da ulaşabildiğinizi farkedeceksiniz. amman 99 deprem mağdurlarının ekseriyeti gibi, ihtiyacınız olmayan şeyleri almayın, biriktirmeyin, sonra satmayın...

4. bazı kavgalar ve silahlı çatışmalara şahit olacaksınız, sinirleriniz çelik gibi olmalı. yoksa bu kavgalardan birinde kim vurduya gidebilirsiniz. aklı selim olacaksınız.

depremden 1 ay sonra;

ölenlerin acıları hariç, çocuklar oyuna, gençler muhabbete dönmüş oluyor. yetişkinler, bir daha eskisi gibi olamıyorlar. ailemden ve akrabalardan biliyorum. artık görüşmüyoruz.

tüm bu yazdıklarım, evi geniş caddelerden birinin üzerinde olan ve depremde hiç zarar görmeyecek binalarda oturan kardeşlerim içindir. bizler diğer gruptayız.

imamoğlu'nun ilk ve en acil işi; kentsel dönüşüm

devamını okuyayım »