for day to break

  • 242
  • 21
  • 4
  • 2
  • bugün

procrastination

kurtulması öyle kolay olmayan, kişiyi intiharın eşiğine bile getirebilecek olan bir illet. bundan kurtulmak amacıyla geliştirdiğim bazı teknikler var.

1) önce kendinize bir soru soracaksınız, karşılığında iki cevap vereceksiniz. bu cevaplardan biri sizin çarpıtılmış cevabınız, diğeri ise çarpıtılmamış gerçek olan cevap.

örneğin: mutfakta bulaşıklarım yığılmış ama ben oturmuşum bana keyif veren ama çok da yapılması önemli olmayan bir işe koyulmuşum. kendime soruyorum neden gidip o bulaşıkları halletmiyorsun?

-içimdeki çarpıtılmış cevap: off!! o kadar çok ki saatlerce yıka yıka bitmeyecek.
-doğru cevap: hayır taş çatlasa yarım saat sürecek.
içimdeki çarpıtılmış cevap: off!! kesin bardak kırılacak elim kesilecek beni hastaneye kaldıracaklar.
-doğru cevap: komik olma böyle bir şey olmayacak gibi. kendinize onu neden yapmadığınızı sorarak
içinizde verdiğiniz çarpıtılmış cevapları çürütmek.

2)yapacağınız işi beyninizde kesinlikle tasarlamamak. direkt ya allah bismillah diye işe başlamak.

3)sonuca odaklanmak. örneğin yemek yapıyorsunuz, tavuk yemeği olsun bu. tavuğu pişmiş bir halde üzerinde sıcak sıcak buğusu yukarı doğru yükselirken görmek.

4)nefsiniz ne derse onun tersini yapmak. bunu bir oyun haline getirince çok eğlenceli oluyor. bir başladınız mı çok keyifli bir hale gelebiliyor. canınız ne isterse onun tam zıddını yapmak. mesela sıcacık yatağımda yatıyor muyum, kalkıp duşa girmek gibi. bununla ilgili adamın biri şöyle yaparmış: iki kadınla çıplak seksi iki kadınla uyur onlara elini bile sürmezmiş.

5)o anda yaptığınız işe karşı hissettiğiniz duyguya bir puan vermek. mesela ben şu an müzik dinliyorum, hissettiğim duygunun güzelliğine 10 üzerinden 10 veriyorum. ama kalktım odamı toplamam gerek. puan 9 oldu, 8 oldu, 7,6,5... derken sonra düşmüyor bakıyorsunuz aslında işin başına vardıktan sonra hissettiğinizin müzik dinlerkenki halinden çok da farklı olmadığını görüyorsunuz. hatta işin başına vardıktan sonra müzik dinlerkenki halinizden daha keyifli bir sürece dahi girebiliyorsunuz. kendinize hükmedebildiğiniz için.

6) bunu tamamen ben buldum biraz komik gelebilir. amansız bir hastalığa yakalandığınızı düşünmek. bir kaç hafta etkili olmuştu. o bir kaç hafta içinde de epey deneme çözdüğümü hatırlıyorum, hasta hasta :) arada yalancıktan öksürebilirsiniz de öhö öhö.

7)kademe kademe atlamak. mesela sabah tatlı uykudan uyanmak için şimdi kalkıp internete girip mesajlarımı kontrol edeceğim, sonrasında sevdiğim romandan biraz okuyacağım sonrası kahvaltım. en keyif aldığınız işten en nefret edilene doğru gitmek gibi.

gittiğim psikolog bana david burns iyi hissetmek kitabını önermişti. gerçekten çok işe yarayan bir kitap tavsiye ederim.
bu dertten çok sıkıntılı epey insan var,

sizin de bununla ilgili başka çözüm önerileriniz varsa şayet mesaj kutumu renklendirmenizi beklerim. sevgiler.

ayrıca hala devam ediyorum bununla ilgili çözümler üretmeye, araştırmaya, buldukça da buraya yazarım.

devamını okuyayım »
01.04.2015 11:14