forje

  • 43
  • 0
  • 0
  • 0
  • 2 ay önce

internetteki tariflerdeki inanılmaz belirsizlik

tek başıma eve çıkmam ile her gün yaşadığım rezilliktir. açıyorum arama motorunu internetten tariflere bakıyorum, atıyorum en basitinden menemen bile yapmak 0'dan başlayan biri için ciddi anlamda zor. şöyle izah edeyim:

1-) biraz yag katın diyorsun. kime göre biraz neye göre biraz. belki ben gönlü bol adamım şişenin yarısınin benim için biraz olmadığı ne malum.

2-) biberlerin renginin değişmesini bekleyin diyorsun. kime göre ne kadar değişim bu. küçük bir değişimse onu anlayacak göt pardon göz yok bende. bu değişimi matematiksel net bir ifade ile anlatmanın bir yolu yok mu?

3-) makarna yapacaksan tencerenin 3/4'ü kadar su doldur diyosun. ya benim ne kadar makarna yapabileceğimı nerden biliyorsun sen aq. belki biz ailecek fantazi olarak sadece 1 çay bardağı makarna yapıyoruz ve ben geleneklerine bağlı biriyim. yine tencerenin 3/4 u kadar mı su koymam lazım. ayrıca hangi tencere kimin tenceresi tencerenin büyüklüklüğü hiç mi önemli değil.

ve bunun gibi nice örnek var, bunlar en basitleri. kısaca neden her cümlenin içinde bir sürü soru işareti var. şu ifadeleri biraz daha matematiksel ve net bir ifade ile yazmak kime zarar verir. küçüklüğünden beri hiçbir sorumluluk almayan 21 yaşına kadar ot gibi yaşayan insanları biraz olsun düşünmek çok mu zor. biraz daha emek verelim lütfen, bilen var bilmeyen var.

devamını okuyayım »
28.09.2017 17:19