frottce

  • 380
  • 8
  • 1
  • 0
  • geçen hafta

vegan

--- spoiler ---

ad hominem (vikipedi tanimi): argumentum ad hominem, ya da adam karalama safsatası kalıplaşmış bir latince deyimdir. bir reaksiyonun, belirli bir kişinin herhangi bir konudaki duruşu yerine şahsına yöneltilmesidir. örneğin bir argümana cevap verirken, argümanı eleştirmekten ziyade, argümanı ortaya atan kişinin alakasız bir özelliğini gündeme getirerek fikirlerini çürütmeye çalışmaktır. önerme yerine, önerme yapan kişi tartışma konusu edilerek iddialara karşı çıkmak suretiyle yapılır.
--- spoiler ---

nerede ad hominem yaptiysam gösterin lütfen.

kendisini hayvanlarla bir tutup onlardan cok farkli acayip seyler yapan insanlarca elestiriliyor. aksine veganlar hayvanlari degerli gördükleri icin onlara deger bictikleri icin öldürmekten sakiniyorlar.

burada ben kimsenin "katilsiniz, canisiniz" dedigini de görmedim (belki kacirmisimdir, bilemiyorum) ama veganizmin arkasindaki argümanin bu oldugunu düsünüyorsaniz, veganizm hakkinda hicbir sey okumamissiniz demektir. o zaman tartismanin ne anlami var zaten.

cok basit bir sekilde anlatmaya calisayim. gereksiz yer hissedebilen canlilara aci cektirmek ve onlari öldürmek etik degildir. hayvan ürünleri yemek/kullanmak gereksizdir. bu yüzden hayvan ürünleri yemek/kullanmak etik degildir.

bu argümanin arkasinda "siz canisiniz" duyuyorsaniz, bu sizin vicdaninizla alakalidir ve belli ki vicdaniniz rahatsiz.

buna karsi cikarken bekledigimiz de "veganlar söyledir, böyledir" demeniz degil, isterseniz ad hominem yaparak böyle söyleyip kendinizi tatmin edebilirsiniz. bekledigimiz bize neden gereksiz yere hayvan öldürmenin etik oldugunu aciklamaniz mesela.
bu düzlemde tartisalim canimi yiyin.

p.s.: bu arada hitler vejeteryan degildi. en sevdigi yemegin almanlarin meshur bir sosis yemegi oldugu biliniyor. zamaninda goebels'in hitler'i asetik gösterme propagandalarina hala kanmayin rica ederim.

devamını okuyayım »
07.01.2018 18:29