fuck google ask me

  • 1518
  • 0
  • 0
  • 0
  • geçen ay

lionel messi

kendisi hakkında düşündüklerimi şurada anlatmıştım: (bkz: cristiano ronaldo vs lionel messi/#27115681)

özet geçeyim. ronaldo'nun manu'da kupa 1'i kaldırdıktan sonra en büyük rakibiyle aynı lige gelip, bitik madrid'i alıp yeniden potaya sokması, buna cesaret etmesi ve patlamaması dolayısıyla, ronaldo'ya messi'den daha çok saygı duyduğumu söylemiştim. ronaldo'ya saygım baki ama messi'nin açıkçası barcelona'da her maç 1-2 gol atıp, her sezon 4-5 kupa toplaması bana çekici gelmiyordu. ben de çoğunluk gibi messi'nin dünya kupasında ülkesine başarı kazandırmadan efsane olamayacağını düşünüyordum.

şimdi 2014 dünya kupasının finalinin oynanmasına henüz 3 gün var. arjantin'in kupayı kazanmasından bağımsız olarak messi kendini kalan son kulvarda da kanıtlamıştır. pazar günü arjantin yenilse bile bu messi'nin ülkesini finale taşıdığı gerçeğini değiştirmeyecek ve bu büyük bir şey. ronaldo gruplarda havlu attı. yarrak gibi bir takımı var ama olsun, sakat sakat oynadı eyvallah. ama dünyanın en iyi futbolcusu isen dünya kupalarına elemelerden son anda katılıp, grup maçlarında da elenmeyeceksin. messi belki zamanında maradona'nın yaptığı gibi tek başına alıp takımı uçurmadı, her maç efsane şeyler yapmadı, arjantin taş gibi takım, özellikle yarı final maçında sahada yoktu, belki finalde de silik bir futbol ortaya koyabilir ama yine de takımının haliyle en öne çıkan oyuncusu oldu. kupayı alırlarsa turnuvanın oyuncusu seçilebilir. bu da artık ona yapılan "milli takımda başarılı olamıyor, o yüzden büyük topçu değil" suçlamalarını bitirecektir.

messi'nin kariyeri boyunca milli takımda sıçıp, barcelona'da harikalar yaratmasının üstüne, barcelona'da sıçtığı sene milli takımda harikalar yaratması da müthiş bir ironi oldu.

devamını okuyayım »
10.07.2014 18:59