fuck google ask me

  • 1518
  • 0
  • 0
  • 0
  • geçen ay

5 ocak 2015 yeni yabancı futbolcu kuralı

bunu milli takımda oynama kuralına bağlamadıkları iyi olmuş, oldukça sade, kafa karıştırmayan bir kural olmuş. ben sevdim, demirören spor yöneticiliği kariyerinde belki de bir tane doğru yaptı o doğru da türk futboluna sınıf atlatacak cinsten. adam tarihe geçecek bir olaya imza attı resmen. bunu yaparken de eski yöneticisi olduğu takımı skib bıraktı bu arada.

şimdi tartışmaları ele alalım. 3 büyükler dışında kadrosuna 14 tane yabancı oyuncu doldurabilecek bütçede bir takım yok. olmasın da zaten ama bu haliyle bile ülkemizi yurt dışında temsil eden bu kulüplerse aynı kulüpler ülkemizi yurt dışında temsil etmeye devam edecekler, üstelik eskisine nazaran daha başarılı temsil edecekler.

milli takıma oyuncu bulamayız tezi. birinci ligde 18 tane takım var, bu 18 takımın kadrosunun yarısı türk olmak zorunda, yani minimum 18*14=252 tane birinci lig seviyesinde oyuncu eder. sen bu 252 oyuncu içinden kaliteli 18 tane yerli oyuncu yetiştiremiyorsan zaten yüksek hedefler için hayaller kurma. senin kulüp ya da milli takım düzeyinde istikrarlı bir başarın var mı ki böyle kaygıların olsun? bizim tabi milli takımımızın %90'ını 3 büyüklerin oyuncuları oluşturduğu için ve onların da ilk 11'lerinin tamamı yabancı olacağı için endişeleniyorsun aslında. eskişehir'de oynayan erkan zengin zerre umrunda değil ama fenerbahçe'ye transfer olan erkan zengin bir hafta sonra milli takıma çağırılma başarısı gösterebiliyor. önce bunu düzeltmeli ve mevkisinde ülkedeki en yetenekli oyunculardan kurulu bir milli takım oluşturmalıyız.

üçüncü olarak ben daha çok yerli oyuncunun avrupa da oynayacağı tezini destekliyorum. avrupa da oynayabilecek birçok türk türkiye'de el üstünde tutulup iyi paralar kazandığı için risk almak istemiyor. şimdi aynı paraya avrupa'ya gitmeyi tercih edecek. daha çok tecrübelenicek. benim yukarıdaki 18*14 hesabıma bir de avrupa da top koşturan türkleri eklemek zorunda kalacağız ve o türkler de türkiye liginde oynayan meslektaşlarından daha tecrübeli ve başarılı olacakları için milli takımın omurgasını oluşturabilecekler.

en önemlisi şampiyonlar liginde mücade edecek olan takımların artık sığınacakları bir bahaneleri kalmayacak. istedikleri kadar yabancı alsınlar, hepsini oynatsınlar. belki uzun vadede ligimizi ilk 2 sırada bitiren takım direk, üçüncü bitiren takım ön eleme oynayarak şampiyonlar ligine katılacak, daha çok takımla istikrarlı ve başarılı bir avrupa serüvenimiz olacak. bu olursa zaten otomatikman milli takımın başarısı da yükselecek, ülke futbolunun kalitesi de yükselecek.

üstelik kuralın 2 tane alt yapıdan çıkma oyuncu ve 4 tane türkiye'de yetişmiş oyuncu bulundurma zorunluluğu olduğunu da unutmayalım. bu şekilde istanbul takımları alt yapıya daha çok eğilecek belki zorunda olmasalar bile 5-6 yabancıyı geçmeden kaliteli yerlilerle oluşturulan bir kadro kurulacak.

hiçbir dezavantajı olmayan ama türk futbolunun çok uzun süredir beklediği, futbolumuza çağ atlatacak seviyede önemli bir karardır.

devamını okuyayım »
05.01.2015 22:27