fuckofffcehlifuckingos

  • 205
  • 2
  • 0
  • 0
  • 3 hafta önce

f-35

rolleri arasında, "avcı" olan bir askeri uçağın, en önemli özeliği, mühimmat yükü ve aviyonikleri değil, "fighting" kapasitesidir. sadece hava üstünlüğü amacıyla üretilmemiş olması ve tek motorlu olması sebebiyle, tıpkı f-16 gibi, f-35 de, bu konuda kısıtlı bir uçak. aam {air to air missile} angajmanı çok farklı bir konu ancak, aktif radar güdümü ve ir (infrared seeker) kullanan, f-35'in bvr(beyond visual range) kullanımı için birincil ve tek silahı olan, son aim-120 varantı olan aim-120d, kendisinden daha iyi rakiplere sahip. bu rakiplerden biri mbda meteor, biri k-77m.
en büyük pay almanyada olmak üzere, avrupa yapımı olan meteor, hem ramjet motora sahip hem de gövdesinin yapısı sayesinde kinematik performans yeteneğine sahip. yani uçaktan ateşlendiğinde, uçağın seyir hızı sayesinde füzenin bir süre motorunu, dolayısıyla yakıtını kullanmadan ilerliyor ve aim-120d'yi menzil klasmanında geride bırakıyor.
rus yapımı k-77m ise, r-37 yada aim-54 gibi değil, bildiğiniz aim-120 gibi iki motorlu avcı uçaklarını vuracak hassasiyete sahip bir bvr füzesi olmasına karşın, inanılmaz bir şekilde saate 5.000kmph hızda seyir ediyor, üstelik g load'ı, dolayısıyla manevra kabiliyeti de aim-120'den üstün.
aim-9x, bir wvr, yani yakın mesafe havadan havaya füzesi. aim-9, tüm nato ülkelerinde standart bir wvr füzesi iken, son versiyonu aim-9x block ıı, usaaf'in f-22 haricindeki tüm uçaklarına standart hale geliyor. f-22'nin modernizasyon konusunda çok ciddi sıkıntıları var ve hala aim-9x'le uyumu hmds kaskı ve data linki yok. f-35'in ise var. israil yapımı pyhton, rus yapımı k-74m2, avrupa yapımı ıris-t ingiliz asraam, güney afırka yapımı a-darter ve son olarak amerikan aim-9x. bunların hepsi en son model wvr füzeleri.
f-16'nın en son varyantı olan f-16 block 72 de, aim-9x'le uyumlu kask ve data link'in yanı sıra, aim-120d, f-35'le benzer seyir hızı ve menzile sahip.
f-35 programıyla ilgili en büyük goygoy gizlilik ve düşük radar izi mevzusu. şimdi gizliliği önce, havadan havaya çarpışma bazında ele alalım.
b-21'le ilgili yazımda da bahsettiğim üzere, ıır'a yani (imaging infrared seeker) sahip füzeler, stealth uçakların en büyük counter'ıdır, çünkü, füzeler radyo dalgalarıyla yada kızıl ötesi bir ışımayla değil, hedefe objektfilerinden "görerek" ilerler. füzenin başlığı ve hedef arasında uzaktan algılama (bkz: uzaktan algilama) (elbette ki hedef ile koordine değil, hedefi arama prensibi ile) gerçekleşir. ıır başlığı hedefteki termal değişim yansımasını analiz eder ve hedefle pilot kaskı arasında da veri füzyonu (bkz: veri fuzyonu) gerçekleşir.
ır arayıcı başlık,
ıır arayıcı başlık.
ıır başlıkların geleceğiyle ilgili üç iddia var.
birincisi,
aim-120d de, k-77m ve mbda meteor da, önce aktif radar güdümü kullanırlar, hedefe yaklaştıklarında da ır başlığını aktif ederler. aim-120'nin ileri varyasyonlarında ıır başlığı kullanılacağı ve bu sayede scud vb. füzeleri vurabileceği iddia ediliyor. ama bunun için ayrılan bir fon, kontrat, yok. bir prototip de yok.
iki, israil yapımı stunner gibi, patlayıcı materyal taşımayan, sadece kinetik enerjisiyle hedefi yok eden "yunus burunlu" füzelerin, israil hava kuvvetlerinin f-16 block 72'leribe entegre edildiği biliniyordu. ama bunun eklenen booster'li bir füzeyle, aim-9 gibi değil aim-120 gibi bvr kullanımı için yapılmış bir versiyon mevcut değil. bunları anlattım zira f-35 usaf hizmetine binli rakamlarda gireceğinden havadan havaya füzelerin ana platformu olacak.
rus imali bir ıır yakın mesafe füzesi olan k-74m2'nin menzili 40 kilometre iken, bir amerikan imali ıır füzesi olan aim-9x'in menzili yine aynı şekilde 40 kilometre. targetting pod'ların havadan havaya kullanım için yapılmış olanları diyebileceğimiz irst sensörleri, yada fotonik radarlar, konusunda da, f-35'in rakiplerinin f-35'ten, f-35'in rakiplerinden aşağı kalır bir yanı yok. ırst sensörleri de uçaktaki, x, l band radarları ve uçağın burnunun içerisinde bulunan aesa radarı aksine ıır kullanır. su-57'de kullanılan, daha sonra su-35 ve mig-35'te de kullanılması planlanan 101ks-v sensörü f-35'in irst sensörüyle benzerlik gösteriyor. yani, ıır'a sahip wvr füzeleri kullanan ve ırst sensörüyle koordineli calışan aesa radarlarına sahip bir avcı uçağına karşı, f-35'in gizliliğinin bir etkisi yok.
gelelim karaya karşı efektifliğine.
dün gece koalisyonun suriye'ye yaptığı hava saldırısı, jassm-er'lerin suriye ordusu birimleri tarafından bile engellenebilir olduğunu gösterdi. jassm-er aynı zamanda bir f-35 yüküdür.
f-35'in radar izi 0.005 rcs.
f-22'nin ise 0.0001.
1987 yılında sscb'de seri üretimi başlanan kolchuga radarının f-22'yi tespit edebildiği teyit edilmiştir. asıl bomba şu,
kolchuga harici değil, mobilize bir radardır.
s-400 füzesinin 91n6e panaromik radarı, 600 kilometre menzile sahiptir. binlerce kilometre menzilli kara bazlı rus radarları seksenlerden beri piyasayada ama, f-35 için en büyük tehlike s-400'ün panaromik radarlarıdır. agm-88 gibi jammer füzeler, bombardıman uçaklarda taşınabilecek boyutta mald-j gibi füzeler olmadan, avcı uçaklarının aesa radarlarını bile işlevsiz hale getiremezler. sam bataryalarını vurabilecek jassm ve jsow füzelerinin, dün gece buk-m2'ler tarafından bile engellenebilir olduklarının kanıtlandığını hatırlatıyor, pantisr-s2'lerin yapabileceklerine hiç girmiyorum.
uçak vtol, (bkz: vtol)olmasının yanında, carrier based fighter olarak da kullanılacak ve superhornet haricindeki diğer f-18'lerin yerini alacaktır.
tanım, f-16'nın yerini alacak olan, tek motorlu, çok maksatlı jet uçağı.

devamını okuyayım »
15.04.2018 01:51