fulgura

  • 1236
  • 7
  • 2
  • 0
  • evvelsi gün

8 mart 2014 malezya hava yolları uçak kazası

prochaine station'un kopyalamasına teşekkür nedeniyle ve kısmen de cevap için bir kez daha yazmayı gerektiren olay olmuştur.

radar konusunda söylediklerim daha çok güney hint okyanusu hakkında idi. malakka boğazı elbette çok yoğun bir nokta. fakat radar söz konusu olduğunda da ilginç bir durum var; sivil gemi radarları da yataya optimizedir. yani deniz sathını görmeye konumlandırılmışlardır. yine belli bir irtifaya kadar görürler elbet ki meteoroloji verisi sağlarlar ama normalde 30.000 ft vb irtifada uçan yolcu uçakları buna pek girmez.

uçak malakka üzerinde normal seyir irtifasından çok daha alçakta uçmakta ise elbette bu durumda gemi radarları menziline girecektir ama malakka çok kalabalık dedikten sonra zaten en önemli açıklamayı yapmış oluyoruz: günde binlerce uçağın ve geminin geçtiği bir yerde hangi uçağın nereye gittiğine kim dikkat etsin? yoksa bu kadar deniz radarı bulunan bir bölgede onlarca geminin radarında bir iz olarak elbette belirmiştir ama bugün de olsa bunu kim farkedebilir ki?

istanbul'da taksim, ankara'da kızılay meydanından geçmiş bir insanı arıyorsanız ancak kamera kayıtlarını saniye saniye izleyerek bir şeyler bulmayı umabilirsiniz ve söz konusu olan şey radar ise sivil gemi radarları normalde kayıt tutmazlar. sadece ve sadece resmi, askeri vb radarlar kayıt tutarlar ve bildiğim kadarıyla bu radarlardan da bir şey çıkmadı. söz konusu olan 3-4 ülke var ve hiçbirinin radarı cevap olabilecek bir veri sağlayamıyor. malezya zaten radar kapasitesini beyan etti burada çaresiz:

malezya radarı
http://www.gcmap.com/…m@kbr&ms=wls&mr=60&mx=540x540

buraya göre çıkan son durum da şöyle:

malezya radarına göre uçuş
http://news.bbcimg.co.uk/…a_malaysia_plane9_624.jpg

yani tam radar menzilinden çıktıktan sonra uçak bir daha görülmemiş ki bu noktadan sonra top endonezya radarında ki onlardan bir ses çıkmadı. burada bir komplo teorisi bence biraz zor çünkü "bir insanı kaçıracaksanız bunu taksim veya kızılay'da mı yaparsınız?" diye sormak gerek. aynı bölgede 3-4 ülke var ve yüzlerce gemi'ye vb rağmen uçağın kayda gireceği resmi yani askeri 5-6 radardan bir şey çıkmadı. bazı radarlar sürekli gözlenmiyor ve ayrıca uçak radar menzili altına inmiş dendiğine göre askeri radarın ilgi alanının altında kalmış olsa gerek. görebilecek tek radarlar sivil gemi radarları ki onlar da ne gördüklerini bilmezler, kayıt tutmazlar ve zaten neden ilgilensinler ki?

yani, radar olayında bir bit yeniği pek göremiyorum. askeri radarlar çok enerji harcarlar ve tehdit durumu düşükse bazı noktalarda onlar bile kapalı tutuluyor bazen. elbette bunlar çok dile getirilen durumlar değil. anladığım kadarıyla esas gizem bu radarda kaybolma olayında değil. uçak batıya yönelmiş en son. buradan sonra pilot iradesi ile ya batıya devam eder (ki bu durumda andaman denizi teorisi gündeme gelir) ya da pilot, radar ağlarının etrafından dolaşıp güneye, yani dünyanın en boş denizine doğru bir rota girer (ki bu şu anda geçerli ınmarsat teorisi). biliyoruz ki ınmarsat teorisinin bir kuzey ayağı (asya içlerine giden) ve bir de güney ayağı vardı (şu anda en geçerli konum). ben kuzey ayağına pek ihtimal vermiyorum. koca hindistan ve pakistan var arada ki bunlar gergin noktalar olduğu için güneydoğu asya kadar gevşek değiller askeri radar konusunda. bir uçağın elini kolunu sallaya sallaya hindistan üzerinden geçmesi olacak şey değil.

yine inmarsat-güney teorisine gelip takılıyoruz. buna göre uçak güney hint okyanusunda bir yay üzerinde aranmakta ama bu tamamen uydu transponderine gelen sinyalin matematiksel ve de görelik teorisine göre düzeltmelerle yapılmış bir hesabı sonrası ortaya çıkan bir bilgi. noktadan sonra bilmemkaçıncı basamak kadar hassas hesap gerektiriyor ki bir basamak farkı binlerce km demek olabilir.

onu bunu bilmem de bölge üzerinden sık olmasa da düzenli geçerim. 3 ay kadar önce de yine önce malezya havayolları, sonra da air asia ile uçtum. hiçbir hostesin yüzü gülmüyordu. son derece gergin ve ters geldiler bana. bölgede bu kadar kısa sürede oluşan bu kazalar ülkenin imajını ve kimyasını değiştirmiş.

saygılar, sevgiler...

devamını okuyayım »