fulgura

  • şeker abi (608)
  • 877
  • 1
  • 0
  • 0
  • 3 hafta önce

2015 ekonomik krizi

yabancılar ülkeye girerken ve onca özelleştirme yapılırken "işte adamlar istikrar ve sağlam ekonomi var diye geliyor" diyenlerin birden "kar edemeyince kaçmaya başladılar. işte ucuza satıp bize bırakıp gidecekler" dediklerini gördüğümüze göre hakikatten geliyor gibi olan krizdir.

yabancı şirketler artık iyiden çıkmaya başladılar. e bu kar edemeyen şirketleri alacak da olmayınca ortada bir sürü işsiz adamcağız kalacak.

adı kriz olsun olmasın, yakında türkiye'de bir devletleştirme politikası başlayacaktır. önce satışları takılıp duran inşaat şirketlerini devralıp çeştli devlet kurumlarına dönüştürme gibi numaralarla bunların finansal sorunları çözülmeye başlayacak. sonra da çıkan yabancıların bıraktığı petrol vb şirketlerini bir havuzda toplayıp işletme yoluyla da kısmen istihdam sorunu halledilmeye çalışılacak.

önce keynes (hem de orjinal haliyle) geri gelecek bu gidişle ve daha da komik tarafı sonrasında da marx gelebilir. devletin özel sektöre ek koyup işletmesi bir tür devlet kapitalizminden sonra en azından "fiilen" kooperatifçiliğe dönüşebilir. türk ekonomi tarihinin en büyük ironisi olur. zaten ahbap çavuş türünden bir devlet güdümlü kapitalizmi mevcut. burada yardım ile ayakta duran bir kitlenin yarattığı alt ve kredi kartı kullananların ayakta tuttuğu orta sınıf tüketimleri ile yürüyordu herşey. şimdi bunlar da tıkandı.

çin öksürdü, amerika tıksırdı, bize ölmek düşmez umarım.

devamını okuyayım »
25.08.2015 04:38