gaeilge

  • 69
  • 0
  • 0
  • 0
  • 7 ay önce

au pair

3 aydır içinde bulunduğum durum.

neden ve nasıl?

hollanda'ya önce erasmusla geldim. geldiğim günden beri de "ulan nasıl kalırım ben burda" diye kafa patlattım. zaten yıllaaar öncesinden bildiğim "au pair" olmak geldi aklıma. aile bulmak için hollanda'daki au pair şirketleriyle iletişime geçtim, aynı zamandan da online arayışa başladım. tesadüfen bir facebook paylaşımına denk geldim. au pairliği biten bir kız kalacak yer bakıyordu. ben de öğrenciliğimi bitirmek üzereydim ve aile bakıyordum. kıza özelden au pair olmak istediğimi, eğer aile hala au pair bakıyorsa aday olmak istediğimi söyledim. kız da sağolsun acayip yardım etti numaramı verdi, aileyle randevulaştık, ufaklıklarla tanıştım vs... birkaç gün sonra da iki taraf kararımızı bildirdik. aile de ben de okeydik.

avantajları:

kira vermiyorsun, yemek satın almıyorsun. harçlığın sana kalıyor. üstüne dil kursuna gidiyorsun. aile bisiklet veriyor(benim geçen seneden olduğu için çok da fifi), müze kartı, sigorta, varış ve dönüş biletin onlardan. kısacası 340 euro senin. istediğin avrupa şehrine git gez, iç sıç vs. eğer benim gibi ufaklıklar okula gidiyorsa, çoook fazla boş vakit demek. göt büyütmekle de geçirebilirsiniz, kendinizi geliştirmekle de. karar sana kalmış. sonracığıma, hollanda'da çooook büyük bir çoğunluk ingilizce konuşuyor ve baya uluslararası bir ülke. ingilizceni geliştirmemek mümkün değil adeta. eğer "amerika çok uzak, ingiltere de türkiye'den au pair almıyor napçam yaaa" diyorsan hollanda tam da yeri. ama işte, kişiye kalmış. onun dışında, hollandalılar farklı kültürlere alışık ve genel olarak saygılılar. domuz eti yemek istemezsen sana başka yemek yapıverirler vs vs.

dezavantajları:

tek başına hiç bilmediğin bir ülkeye, tanımadığın insanların evinde yaşamaya gidiyorsun. ürkütücü duruyor kabul ediyorum. benim için değildi, çünkü hali hazırda 1 yıldır hollada'daydım. ama korkmayınız. eğer iyi bir şirketle anlaşırsanız, aktivitelerine katılır diğer au pairlerle tanışırsınız, değişik milletlerden arkadaşlarınız olur.

günlük rutinim;

sabah 7'de kahvaltı hazırlıyorum, 8.15'e kadar 9 yaşındaki ufaklığı hazırlayıp bisiklet tepesine paketliyorum. sonra bisikletle okula gidiyoruz, yavaş yavaş yalnız gitmeye alışmaya başladı. sonra eve dönüp kalvaltıyı topluyorum, çocukların yataklarını düzeltiyorum. vee free time! öğlen yemeği için 12'de okuldan alıyorum. 1'de okula dönüyor. free time! 3'te geliyor. çarşamba günü yarım gün, 12'de geliyoruz. p.tesileri at binmeye, çarşamba hokeye, perşembeleri de dansa gidiyor. cuma, c.tesi ve pazar boşum.

ev işlerine gelince, çamaşır ve bulaşık dışında bir iş yapmıyorum. kendi temizlikçileri var, haftada 2 gün geliyor.

öf ne yazdım be. bence ben çok şanslıyım. internette baya kötü hikayeler de okumadım değil.
hollanda'da au pair olacaklara tavsiyelerim
-hobiniz yoksa acilen hobi bulun.
-bisiklet sürmeyi bilmiyorsanız acilen öğrenin!
-çatal bıçakla yemek yeme konusunda biraz pratik yapın.

ay aklıma geldikçe eklerim.

devamını okuyayım »
29.11.2017 18:16