galatyphoon

  • 1876
  • 0
  • 0
  • 0
  • 6 yıl önce

yunanistan

yunanistan ekonomisinin analizi yapılacak olursa, tamamem turizm, deniz taşımacılığı ve ab'den aldıkları yardımlara dayalı bir ekonomiye sahip bir ülke olduğu anlaşılır.

15 milyar $ ihracatlarına karşılık bunun nerdeyse 4 misli* 55 milyar $ ithalatları olması tamamen bir tüketim ülkesi olduklarının göstergesidir. aradaki farkı avrupa birliğinden aldıkları milyarca euro, turizm gelirleri ve deniz taşımacılığından kazandıkları dövizle kapatıyorlar. en kötü ekonomist dahi böyle bir ekonominin kırılgan olduğunu görebilir. turizm dediğiniz şey lükstür. ekonomi kötüye giderse emin olun insanlar önce tatil harcamalarından keserler, başka hiç bir şeyden değil. bu bağlamda avrupa resesyona girerse, yunanistan resesyona değil doğrudan krize girer. şu vakte kadar bu olmadı ama bu olmayacağı anlamına gelmiyor.

öte yandan avrupa resesyona girmese dahi yunanistan diğer komşu ülkelerin turizmde rekabete başlaması sebebiyle sıkıntıya girmeye başlamıştır. yunanistan, türkiye ve diğer bölge ülkeleri ile rekabet gücüne sahip değil. ücretler çok yüksek, turizm altyapısı eski. halbuki türkiye'de oteller hem yeni hem de daha ucuz.

http://www.turizmdebusabah.com/…_popup.asp?id=21527

deniz taşımacılığına gelirsek, şu an türkiye'nin dış ticaret hacmi 200 milyar $, önümüzdeki 10 senede 500-700 milyar $'a çıkacak. bölge ülkelerinin ekonomilerinin tamamı******* türkiye'ye bağımlı olacak. yunan armatörlerin en büyük işleri türk ihraç ve ithal mallarını taşımak olacak. yani yunanistan diğer ülkelerden farklı olarak sadece dış ticarette değil en önemli iki sektörü olan turizmde ve deniz taşımacılığında bize göbekten bağlı olacak.

http://www.hurriyetim.com.tr/…~3@nvid~594427,00.asp

öte yandan türkiye 5 ila 10 sene içinde birer birer büyük avrupa devletlerinin en çok ticaret yaptıkları ülkeler listesinde ilk ona hatta bazılarında** ilk beşe girecektir. eskiden bizi yunanistan için satanların gözleri o zaman yunanistanı görmeyecek bile. aynı mezhepten oldukları rusya dahil kimse yunanistan gibi küçük bir ülke için her sene 40-50 milyar $ ticaret yaptığı ülkeye tavır alamaz. zaten rusya bunun sinyallerini yavaş yavaş vermeye başladı. almanya, italya ve rusya'nın avrupa'da bizim en büyük destekçilerimiz olması tesadüf değil. bu ülkeler sırasıyla türkiye'nin en çok ticaret* yaptığı ülkeler.

http://www.hurriyetim.com.tr/…~3@nvid~606185,00.asp

bu bağlamda görün bakın önümüzde ki, 3-4 sene içinde diğer bölge ülkeleri gibi yunanistan da türkiye ile olan ilişkilerini düzeltmeye çalışacaktır. yunanistan kıbrıs rum kesimine dahi çözüm için baskı yapacak kıvama gelecektir.

evet komşi, devir değişti. eski camlar bardak oldu

devamını okuyayım »
02.06.2005 20:18