galenos

  • 4339
  • 39
  • 6
  • 0
  • dün

ilber ortaylı

sözlük ortamında kendisine yöneltilen eleştiriler dikkate alınacak gibi değil, zorlama, sığ, ideolojik körlük ve cehalet eseri.
şimdi hoca çıkıp kürtlerin tarihteki yeri ve önemi konusunda yüceltici birkaç kelam etseydi, bugün kendisini eleştirenler başka hiçbir şeye bakmadan onu göklere çıkarırlardı. ortaylı'nın akademik geçmişi, yayınları, yayınlarının aldığı bilimsel atıflar yine önemsenmezdi. milliyetçilerin hocayı savunma konusundaki refleksinde de benzer bir durum olmakla beraber, çok daha nitelikli bir birikim ortaya koydukları aşikâr.
türkiye'de solun ve soldan yemiş kürtçü hareketin böyle bir hastalığı var. o kadar tek taraflı besleniyorlar ki, zihinlerinde kapalı devre bir akım meydana geliyor. bu kısır döngü içerisinde kendilerini hep ve mutlak haklı görmeye başlıyorlar. herhalde o meşhur kibirleri de böyle meydana geliyor.
kürtçe bilmemekle, kürtlerin tarihiyle ilgilenmemekle eleştiriliyor mesela. neresinden tutulur ki bu? bir farmakoloğa kansere neden ilaç bulmuyorsun diye sormaya benziyor. yanıtı basit: ben o konuda çalışmıyorum. bu kadar net.
ayrıca bilim sizin mutlak ve tartışılmaz doğrularınızla yol almaz. bilim işe şuradan başlar: kürt diye bir şey var mı? bilim budur. türk'e veya kürd'e övgüler düzmek değil.
bir bilim insanı çalıştığı alanda çok başarılı olabilir ama bu onun her konuda haklı olduğu anlamına gelmez. tersi de doğrudur, bir akademisyenin katılmadığım bir çok fikri olabilir ama gene de çok iyi bir bilim insanı olabilir. ancak siyasi fikirler üzerinden bilimsel başarı tartışmaya çalışırsan sana götümle gülerim. bizim kürtçülerin sicili bu konuda rezalet durumda. gözleri o kadar dönmüş ki herkese ve herşeye saldırıyorlar, yakın zamanda merhum neşet ertaş'a bile saçma sapan mesnetsiz suçlamalarla olmadık hakaretler etmişlerdi.
darbecilik ve "türkler asker millettir" meselesinde de benzer sığ eleştiriler var. bir milletin tarihine sana bana göre çok çok daha geniş bir perspektiften bakabilen bir bilim insanının fikirleri herhalde çok kıymetlidir ve senin zihnindeki marksist dogmalarla sınanamaz. bir tarihçi olarak ilber hoca türk milletinde "asker" bir ruh ve öz görüyorsa bu mutlak bir doğru olmamakla beraber muteber bir fikirdir. bu konuda öz kelimesinin anlamına takılıp saçma sapan laflar eden bile var. kardeşim bir kelimenin bir tek anlamı yoktur. felsefede tanımlanan öz nire günlük konuşma dilindeki öz nire?
keza darbeler meselesi. senin benim bugünkü ortam ve vaziyet içerisinde darbelere karşı olmamız başka, bilim insanı bakışı başka. bir tarihçi için darbeler iyi ya da kötü değildir ve olamaz. onlar ancak bir milletin ve ülkenin tarihi içerisinde cereyan etmiş olaylardır, milletvekili seçimleri gibi, toplumsal olaylar gibi. bilim insanı yargılamaz sebepler ve sonuçları ortaya çıkarmaya çalışır. bir darbe sonuçları itibariyle olumlu neticeler ortaya çıkarmış olabilir, bir demokratik seçim ise felaket getirebilir.
bütün bu eleştirilerin en çirkin yani odur ki bu eleştirileri yapanlar her gün kürtler şöyle savaşçıdır, böyle cesurdur, ata sporu intikamdır gibi yazılar döşeniyorlar. pkk gibi silahlı bir şiddet ve terör örgütüne övgüler düzüyorlar.
arkadaşlar kusura bakmasınlar ama ciddiye alınacak bir tarafları yok.

devamını okuyayım »
17.07.2015 01:38