galileo figaro magnifico o o o o

  • 249
  • 16
  • 5
  • 0
  • evvelsi gün

sigarayı bırakmak

öncelikle naptığımı özetlemek için şu bkz'ları şuraya bırakayım:
(bkz: allen carr)
(bkz: the easy way to stop smoking)
(bkz: allen carr sigarayı bırakmanın kolay yolu)

4 ağustos 2020 saat 01.05'te son sigaramı söndürdüm. daha doğrusu şöyle, bu tarihten 2 gün önce akşam yürüyüşünden eve dönerken kendi kendime dedim ki "ay sigaram az almayı unutmıyım". sonra da dedim ki, "ulan almasam ya aslında?" gjenfldk bu kadar basit aslında. son 5 dal vardı pakette, eve geldim youtube'dan allen carr'ın 1 saatlik videosunu izledim, yanında emre üstünuçar'ın da videolarını izledim, sigaralarımı içtim güzel güzel yattım. o gün yalnızca 23 saat içmeyebildim. bir kurtlandım, bir kurtlandım ki akıllara zarar, çok zor oldu. sonra dedim yok, dayanamıcam içicem, henüz videodaki kıvama gelmemişim. gittim paket alıp eve geldim, bu sefer de kitabını okudum o paketi içerken. ertesi gün zaten 4 ağustos 2020 saat 01.05'te son sigaramı söndürdüm. tam 5 gün bitti.

şimdik şöyle oldu bende. 14 yıldır günde 1 paket civarı camel black sertliğinde sigara içiyorum, arada sertlik ve adet dalgalanır ama ortalama böyle diyebiliriz. bundan 4 yıl önce, parasızlık ve koku sebebiyle 3 ay bırakmıştım, 8 kilo alınca değmez diyerek geri başlamıştım gjdhfkd ilk ve tek girişimim buydu. geri başlayınca da demiştim ki, ben bu meredi 30 olmadan bırakıcam, 30 yaşıma sigara içmeyen bi insan olarak giricem. 30'a yaklaşınca göt tutuştu ehe, 2 ay kala gündemime aldım. esas niyetim yeni işe geçince bırakmaktı aslında ama şubat'a denk geldi, o dönem benim ex manita da sigarayı bırakmış, "üf kesin ben bıraktım diye bıraktı" tatavası çekemeyeceğim için ertelemiştim. iyi de oldu zaten, corona döneminde nasıl sonuçlanırdı bu girişim, bilemiyorum. zira evde kaldığım süreç sigaradan tiksinme açısından çok yardımcı oldu bana. sürekli evdeyim ve balkonum yok, koku kafayı yedirtti resmen, böyle bi tiksinme yok. bi de bana sigara içiren şey aslında kilo alma korkusuydu, karantinada zaten ayı gibi şiştiğim için bunu sigaraya yıkma riskim vardı, o risk ortadan kalkmış oldu, sigaradan bağımsız olarak da zaten kilo aldım çünkü.

neyse. ben allen carr'ın bu videosunu bir önceki sigara bırakışımda da izlemiştim aslında ama bu sefer daha etkili oldu, çünkü anlatılan istisnasız her şeyi bu sefer yaşamıştım. nefes kesilmeleri olsun, zevk almama olsun, sigara için sosyal ortamdan çıkmak zorunda kalmak olsun, kafa sigaraya gittiği için içinde bulunulan ana odaklanamama olsun (ki bunun sıkıntısını işte çok yaşadım), öyleydi böyleydi derken ben zaten sigaradan nefret ediyordum. bir önceki sefer etrafım nikotinman dolu olduğu için şimdikinin %10'u kadar bile etkili olmamıştı videoda anlatılanlar. bu seferkinde ise yalnızca olumlu olduğunu düşündüğüm kısımlar (sigaranın faydaları???) kalmıştı, ki video izlerken onlar da bir bir çürüdü, kitapla iyice pekişti.

kitabı iyi ki okumuşum diyorum çünkü yöntemin üzerine kurulu olduğu düşünceler kafama iyice kazındı, yalnızca bir önceki günkü kafa yapım ve başarısızlığımdan çok net bi şekilde anlıyorum ki video yeterli gelmemiş bana. şu an ise kitapta vadedilen kıvamdayım, bir önceki gün değildim mesela. ve düşündüğümden çok daha kolay geçiyor bu süreç ilginç bir şekilde. sigara evet aklıma ara ara geliyor, ama sadece boşluk hissi olarak, hemencecik geçiyor o da. hatta aklıma geldikçe sapıkça seviniyorum video'da anlatılan sebeplerden ötürü hehe. bu yoklamaların sayısı da her geçen gün azalıyor zaten, yakın bir zaman sonra umuyorum ki tamamen kaybolacak, 4 yıl önce bile bir noktadan sonra kaybolduysa bu sefer daha erken huzura kavuşacağıma dair inancım yüksek.

neyse. dünyanın binbir türlü hali var, yarın bi gün neler olur kestiremediğim için şimdilik kesin bi şey söylemek istemiyorum, sadece şunu söyleyebilirim ki sigara içmeyen biri olmak çok güzel bi şey. ama kendinizi hazır hissettiğinizde yeltenmeniz önemli, aksi halde başarısızlık riski var ve bunu kendimize olan güvenimizi yitirmemek için pek istemeyiz. hazır olunca, tek seferde, cart diye. bunun için de allen carr gerçekten iyi bi yöntem, öneririm. yazmak istediğim daha çok şey var ama şimdilik burda duruyorum, biraz daha zaman geçince güncellemeyle birlikte yazıcam onları da. umarım 1-2 kişiyi de olsa en azından videoyu izleme yönünde motive edebilmişimdir. 1 saatçik. kamon.

edit1: çok dillendirdim nazar değdi, 1 hafta dolmak üzere ve çok canım çekiyor.

edit2: yarın tam 3 haftam dolacak. birkaç kez yokladı ama bir önceki sigara bırakışımda çıldıracak gibiyken bu sefer geldi geçti, ve sayıca da 10'da 1'i kadar ya vardır ya yoktur. hem can çekme sıklığı hem şiddeti açısında çok daha kolay geçiyor bu süreç özetle. allen carr'ın bahsettiği "mutlu içmeyen" olabildim sanıyorum ki. sigara içmeyen biri olmaktan çok mutluyum gerçekten.

edit3: 5 hafta bitti ama arada alkol+herkesin sigara içtiği bir ortam+yoğun stres yaratan birinin varlığı şeklinde 3 kritik faktörün bir araya geldiği, pes ettiğim ve 9.5 saatin sonunda alkolün de etkisiyle "bana da verin lan bi tane" dediğim bir an oldu. neyse ki vermediler, ben de baktım o ortamda kalmaya devam edersem bi şekilde içicem, kalktım eve gittim. verseler içmiştim, atlattıysam sağ olsunlar başkalarının iradesi sayesinde. bir süre daha öyle ortamlara girmemeye devam.

edit4: 2 ay bitti, çok gururluyum. artık manzaraya karşı otururken sigara ihtiyacı hissetmediğim, sürekli araya sigara sıkıştırma zorunluluğunun stresini yaşamadığım için çok mutluyum.

edit5: bi 5 dk sonra 4 ay biticek. iyi hoş ama son 2 haftadır aşırı seviyede canım çekiyor, geri başlamaya çok yakınım. birkaç kez tekele gidip paket alma fikrinden zar zor kaçtım. umarım öyle bi mallık yapmam.

devamını okuyayım »