galtorek

  • 194
  • 1
  • 1
  • 0
  • dün

ekşi itiraf

bugün yine yürüyüş yaparken yaşlı bir teyzenin sokaktan gelen geçenleri izlediğini fark ettim. dirseğini pencereye dayamış, eliyle başını destekliyor ve öylece sokağa bakıyordu. yani klasik bir sokaktan geçenleri izleyen teyze profiliydi.

onu görünce daha önce hiç yapmadığım şekilde başımı teyzeye doğru çevirdim ve kocaman sırıtarak el salladım. beni fark etmesi için uzunca bir süre el salladım. belki de anlamıştı ama şu hepimizde olan, "bana mı el salladı şimdi o. yok olamaz bana el sallamış olamaz. tanımıyorum ki bunu. imkansız. aaaa cidden bana el sallıyor galiba." durumunu yaşattım.

bu durumu başka türlü anlatamazdım çünkü teyze beni fark edip de aklından binlerce böyle düşünce geçip sonunda bir sonuca vardığında bana doğru bakıp dirseğini pencereden hafifçe kaldırıp tam, "ne güzel ben de el sallayayim. ben de karşılık vereyim" diye düşünürken muhtemelen, "nasıl el sallayayım şimdi çok utanç verici ya da gerçekten bana el sallamış olamaz" fikrine geri dönüp dirseğini yeniden pencereye dayadı ve gözlerini yavaşça benden uzaklaştırmaya çalıştı.

ben o dirseğin hafifçe yerinden kımıldayıp tekrar yerine döndüğü o anda tüm bunları hissettim.. tüm bunları çok iyi biliyordum çünkü tüm bunların benzeri şeyleri ben de yaşadım.

çok uzattığımın farkındayım. çok sıradan bir olayı gelmiş de buraya anlattıkça anlatıyor diye düşünenleriniz de olabilir fakat aslında bir şeyi çok iyi anlatıyor bu. o teyze, "neden ona cevap vermedim ki sanki. vazgeçtim de ne oldu? rezil olmadım da, utanmadım da elime ne geçti." demiş olabilir. nereden biliyorum? çünkü ben derdim. ne kadar farklı olsak da bir o kadar benzeriz çünkü.

peki ne yapmalı? kendi adıma o teyzenin yine pencereden geleni geçeni izliyor mu diyerek evine doğru bakacağım, o sokaktan her geçişimde. sonunda ondan da bir gülümseme ve sallanan bir el almadan vazgeçmeyeceğim.

sevelim ve bunun için çabalayalım. kesinlikle ama kesinlikle ilk başta yenildik diye hemen pes etmeyelim. karşımızdakinden umudu kestiğimiz anda teyzeyi kaybedecegimizi unutmayalım.

devamını okuyayım »
21.12.2016 17:19