gauldoth

  • 3198
  • 25
  • 0
  • 0
  • geçen hafta

engelli diye velilerce yalnız bırakılan küçük kız

kaynaştırma eğitimi hakkında bilgisi olmayan yığınla insanın sebep olduğu vahim olay. ülkemizde engelli sayısı yüzbinlerle ölçülürken engelli bireylerin aileleleri burada gerçekleşen olay nedeniyle toplumdan uzak kalıp engellileri toplum içerisine çıkartmaktan korkuyor. kaynaştırma eğitimin amacı tam olarak engelli bireyi topluma adapte etmek olduğu kadar toplumu da engellilerle kaynaştırmayı amaçlar. hödük gibi engelli görünce toplum içerisinde uzaylı görmüş gibi davranmasın insanlar diye. kaynaştırma öğrencisi saldırgan davranışlar göstermiyor ise sınıfta olmasının o öğrencilere menfi hiç bir zararı olmadığı gibi insani yönden faydası olacaktır. şimdiye kadar saldırgan olanını görmedim. zaten karar mekanizması rehberlik kurumları öğrenciyi örgün eğitime yönlendirirken buna bakıyorlar ve kontrolsüz olanları özel eğitim merkezlerine yönlendiriyorlar.

birileri öğretmenler dersi kaynaştırma öğrencisine göre anlatmak zorunda kalıyorlar demiş, pür cahillik. kaynaştırma öğrencisine özel plan hazırlanır. zaten dersten kalma gibi bir şey söz konusu değildir. kaynaştırma öğrencisinin durumuna göre çok basitleştirilerek bazı konularda bir iki şey öğrense kar kardır. zaten amaç burada bu insanları topluma kazanmak olacağı için dersi kaynaştırma öğrencisi düzeyinde anlatmak diye bişey yoktur. haa tabi ki öğretmen belirli bir zamanı bu öğrenciye harcayacak, ki kaynaştırma öğrencisi olmasa bile sınıftaki her öğrenci o belirli bir zaman harcanması hakkına sahiptir. bunun dışında sınıftaki arkadaşları zamanla öğrenciye alışıp bağ kurdukları zaman zaten hedeflenen gerçekleşmiş oluyor, öğretmenin yükü de azalıyor. öğrencilerin engellilere yaklaşımı öğrenmesi, insani duygularının gelişmesi ise en büyük getirisi.

ayrıca sık yapılan hatalardan biri de okuldaki kaynaştırma öğrencileri aynı sınıflara konulmaz. mümkün olduğunca dağıtılır.bşt şeyi de araştırmadan yazmayın be. bi bakın, sorun, okuyun öyle yazın.

edit: bu ülkede hak aradığını zanneden yığınların saçmalıklarından dolayı "hak arama" kelimesinden tiksinmeye başladım. yüzsüzlük ve arsızlık hak arama diye adlandırılır olmuş

devamını okuyayım »