geldiler

  • 2615
  • 1
  • 1
  • 0
  • evvelsi gün

demokrat parti

okullarda gençlere anlatılan efsanelerdeki kadar öcü olmayan parti. elbette bir sürü hata/yanlış yapmış, lideri ve önemli iki bakanı asılarak idam edilmiştir.

evet türkiye nato'ya adnan menderes iktidardayken katılmıştır fakat katılma başvurusu 1948'de ismet inönü tarafından yapılmıştır.

menderes'e atfedilen, ağır sanayiden tarım temelli sanayiye geçiş türü ekonomi poltikalarındaki büyük değişimlerin başlangıcı, 1946-1950 arasında türkiye'ye gelen dünya bankası temsilcilerinin tavsiyelerini hayata geçiren inönü hükümeti dönemindedir. devlet eliyle kalkınmacılıktan özel sermaye girişimciliğine geçişi gösteren bu değişimler 1947 chp kongresinde ve kasım 1948'de istanbul'da gerçekleştirilen ikinci ekonomik kongre'de onaylanmıştır.(*)

***
evet, 'sağcı' menderes yönetimi, işçiye ücretli pazar tatili getiriyor, solcu nadir bey buna karşı çıkıyor!

demek dp iktidara geldiğinde 'karşı devrim' başlamış, bazı arkadaşlar öyle diyorlar.

gene o yazının yayınlandığı yıl, 1951 yılı, adnan menderes bir de 'atatürk'ü koruma kanunu' çıkarıyor ve karşı devrim başlıyor...

cumhuriyet gazetesi savaş yıllarında almanya'yı destekliyor ve bu devrimcilik oluyor.

chp yönetimi gene aynı dönemde varlık vergisi salıyor, yahudi vatandaşların belini kırıyor ve bu devrimcilik oluyor.

grev hakkı yok, örgütlenmek yasak, bu devrimcilik. türk-iş konfederasyonu ancak 1952 yılında, menderes devrinde kuruluyor, o karşı devrim.
chp yönetimi sosyalist partileri kapatıyor, bu devrim. iki kere hem de, yirmi yıl arayla, devrimin iki aşaması.

savaştan sonra ilk kez bir amerikan gemisi, missouri zırhlısı istanbul'a geliyor, abanoz sokağı genelevleri amerikalı denizcilerin yararlanmaları için baştan aşağı badana ediliyor, bu da devrim.

1946 seçimleri 'gizli oy, açık tasnif' ilkesine göre değil, tam tersine 'açık oy, gizli tasnif' ilkesine göre yapılıyor, oy verme işlemi sırasında seçim sandıklarının başında üniformalı jandarma bekliyor, devrim.

nazım hikmet ve kemal tahir, işlemedikleri bir suçtan dolayı on iki yıl hapis yatıyorlar, devrim.

onları bağışlayan, salıveren adnan menderes oluyor, karşı devrim.

1968 yılında 'milli bakiye seçim sistemi' demirel'le anlaşmalı olarak kaldırılıp türkiye işçi partisi'nin bir daha meclise girebilmesi önleniyor, devrim.

12 mart döneminin faşist dikta yönetimlerine bakan, hatta başbakan verilerek destek olunuyor, devrim.(**)

(*) resmi tarih tartışmaları-1 özgür üniversite
(**) engin ardıç; http://www.aksam.com.tr/yazar.asp?a=34382,10,2
(bkz: öğreten adam ve oğlu)

devamını okuyayım »