gezentikelebek

  • 492
  • 6
  • 1
  • 0
  • dün

ülkeyi terk etmek isteyenlere destek platformu

geçtiğimiz salı günü almanya'da yabancılar bürosu ile görüşmeye gittim bilgi amaçlı. sorum daha ziyade şu idi: ülkemde oluşabilecek herhangi bir iç savaş durumunda ne yapacaksınız? zaten sahip olduğum şengen vizemle anında uçağa atlayıp ardından alman havaalanında direkt polise başvursam olur mu?

aldığım cevap:
"öncelikle uçakla buraya gelip polise sığınmak durumunda hiç bir şey elde edemezsiniz. o gün geldiğinde göçmen kabul edecek tüm ülkeler ince bir hesap yapacak nedir; niedersachsen 1,000 mülteci alacak, bavaria 2,500 mülteciye müsait gibi. bu etap tamamlandığında almancası olanlar öncelikli olarak almanya diğerleri de dağıtılacak isveç vs... devamında almanca kurs, meslek kursu vs..."

arkadaşlar pasaportu yırtıp gitmeyin şu ara geri göndermeler başladı ve cep telefonlarını yani whatsapp yazışmalarına vs bakıyorlar kanıt arama maksatlı. zaten son 3 yıl öncesine kadar şengeniniz oldu ise, parmak iziniz onlarda mevcut, pasaportsuz sınırı aşmaya gerek yok.

sormayı unuttuğum şu oldu: bunlar bizi kağıt üzerinde eyalet dağılımı tamamlanana kadar bizler o tarafa ölmeden nasıl geçeceğiz, o arada nerede hangi ülkede bekleyeceğiz? çünkü suriye'liler örneğin g.antep'e geçip bir müddet kapılar açılana kadar orada beklediler, bizim sınır komşumuz bulgaristan ya da yunanistan ve bunların hepsi zaten ab'de, sizce ne olur bu durumda?

devamını okuyayım »
24.02.2017 12:04