ghostronaut

  • 322
  • 20
  • 7
  • 0
  • dün

uzaylıya inanıp cinlere inanmiyorum demek

1- uzaylılarla ilgili durum şudur: bilmiyoruz, arıyoruz. daha ilk insanı uzaya göndereli 58 yıl oldu sadece.
(bkz: yuri gagarin)

bilim insanları çalışıyor. birileri 10 yıl önceden hesaplayıp hareket halindeki kuyruklu yıldızlara araçlar indiriyor.
(bkz: rosetta mission)

marsa gitmek için çalışılıyor. çünkü insanlık burada bitsin istemiyoruz. yıldızları görmek istiyoruz.

büküm motorları hayal ediliyor (bkz: warp drive), teorik fizikçiler ışık hızına yaklaşmak için çalışmalar yapıyor çünkü yaşamın oluşabileceği en yakın gezegenin binlerce ışık yılı uzakta olduğunu görüyoruz ve moralimiz bozuluyor. biliyoruz ki hiçbir şey fizik yasalarının üstüne çıkamaz. ama yılmıyoruz ve krayojenik uyku fikrine çalışıyoruz.

bu mesafeler bizim bir yerlere ulaşmamızı şimdilik imkansız kıldığı gibi, bizim seviyemizde bir medeniyet varsa bile onların da bize ulaşmasını imkansız kılıyor. çok daha yüksek seviyede medeniyetler ise (varsa eğer) bizi basitçe görmüyor olabilir. aynı sizin yolda yürürken bir karıncayı görmediğiniz gibi. ama bilim insanları vazgeçmiyor, uzaklara ulaşmaya çalışıyor.

kütle çekimi problemini düşünüyoruz mesela. nasıl yeneriz, başka kütle çekimlerinde kas atrofisi, dolaşım sistemi sorunları, üreme problemlerini nasıl çözeriz diye düşünüyoruz. anahtarın evrimde olduğunu görüyoruz.

kolonileşmek için kalkan gemileri görmek istiyoruz. önce güneş sistemine, belki jupiterin uydularında buz madenciliği, belki mars. belki asteroidleri kazmak. sonra sistemi tamamen kolonize edip medeniyet seviyemizi yükseltmek. sonra bir adım daha atmak. sonra bir daha.

bu konuda saatlerce yazar konuşurum.

yani işi bilen, araştıran insanlar zaten burada uzaylı görmeyi beklemiyor. beklese de o senin anladığın gibi bir uzaylı değil. kimsenin uzay gemisinden inip dünyalı biz dostuz demesini beklemiyoruz.

ama üç kuruşluk zekasını siktiğimin köylüsü, daha 60 yıl oldu. zamanı anlamamak, senin gibi düşünenlerin ortak özelliği onun da farkındayım. 60 yıl sonra belki marsa ineceğiz ve (bkz: terraforming) başlatacağız. 600 yıl sonra belki bir gezegene varacağız ve orada tek hücreliler bulacağız. belki protein bulacağız. belki bulamayacağız. ama insanlık senin gibi parazitleri önemsemediği için aramaya devam edecek.

uzayla ilgili bunlarla uğraşılıyor.

cinlerle ilgili ne yapılıyor: hiçbir sikim yapılmıyor. çünkü cin diye bir şey yok olm ortadoğulu musun kum maymunu musun nesin?

devamını okuyayım »