gidip duru

  • aklıselim (564)
  • 899
  • 10
  • 0
  • 0
  • geçen hafta

photoshop ile vesikalık fotoğraf rötuşlamak

akıllara zarar bir eylem:

tuhaf, tuhaf. vekalet çıkartmak zorunda kaldım. noter 38 milyon liracık (38 tl) ve bir adet fotoğraf istedi.(niyeyse nasıl zor bir işlemse vekalet hazırlamak, artı vekaleti vereni yani beni ve nüfus kağıdını (fotoğraflı) gören noter, niye beni hiç görmeyecek başka bir satış işlemindeki notere fotoğraflı vekalete gerek duysun. vekalet veriyorum kardeşim ben o satışta bulunmuucam, fotoğrafa bakıp neyi denetliceksiniz. tuhaf işte... gereksiz.)

neyse alt katta fotoğrafçı varmış. 14 adet foto 10 tl. 6 tane olmuyo (niyeyse?) peki çek kardeşim dedim. on dakika sonra vericek ama, bekliyorum dükkanda. bir tezgahın gerisinde ekran karşısında çalışıyor. bekleyen bir kaç kişi daha var. bizim fotoğraf ekranda gözüktü. ben tişörtlü saçlı sakallı bi şekilde duruyorum. arkadaş (genç bi çocuk spor giyimli-benim gibi; ama içinde ne canavar saklıymış.) benim kelleyi hoop diye kesti. altına demin ekranda gördüğüm başka bi çocuğun ceketli kravatlı gövdesini getirdi.( tam devlet memuru ceketi ve kıravatı.) benim kafa çük gibi üstünde. "napıyosun sen?" dedim hayretle. "daha güzel olur böyle" dedi. "bırak kardeşim ben nasılsam öyle olsun fotoğraf" dedim, şaşırdı. bizim kelleyi tişörtlü gövdeye geri yolladı. fakat bu sefer de (sormak falan yok yine!) enseden kıvrılıp yandan çıkmış saçları başladı tıraşlamaya. haydaa! "bırak kardeşim öyle kalsın oynama fotoğrafla" diye zorla durdurdum, bizim saçlar geri geldi. tam tamam oldu derken başladı arka zeminle oynamaya.
"napıyosun sen" dedim. "arka duvarda çatlaklar var, onları temizliyorum" dedi. "ya kardeşim duvarı tamir ettirsenize böyle her resimde rötuş yapacağınıza" dedim. fakat arkadaş umursamıyor, devam ediyor. zorla durdurdum, zemin de geri geldi. kardeşim vesikalık fotoğraf rötuşlanmaz falan dediysem de bunu hep yaptığını hiçbir sorun çıkmadığını pasaportta bile kullandıklarını söyledi. (bravo!)
sonuda on dört değil, sekiz fotoğraf geldi. hani olmazdı...
tuhaf işte, tuhaf.

(işin ilginci herkes memnun bu durumdan tuhaf olan benim tavrım, onlarınki normal.)

aylar sonra gelen edit: tüh kaçırmışım, süper bi atraksiyonmuş. olayın esprisine kafam basmamış. o fotoğrafı istiyorum ama çok geç artık...

devamını okuyayım »