gioberg

  • 1
  • 0
  • 0
  • 0
  • 5 yıl önce

bütün entry'lerini silen yazarlar listesi

12 senelik yazar olarak, 1600 civarı entrymle katıldığım liste.
500'ün üzerine sinema, özellikle türk sineması hakkında entry; müzik, edebiyat, tarih, sanat diye giden kategoriler ve sonuçta kalan sadece bu entry olacak.

zaten uzun süredir epey az yazıyordum.
yaşanan gelişmeler sonucu tüm yazdıklarımı silmeye karar verdim ama bunu bile istediğim gibi yapamadım.
zira entryleri tek tek okuyarak silmekten zevk alıyordum. yazdığım entrylerden o günlerde neler yaşadığımı, hayatımda neyin önemli olduğumu, vs hatırlıyor, benim için güzel bir nostalji oluyordu. dakikada 2 entry silinmesi muhabbeti başlayınca, ekşi silici yardımıyla tüm entrylerimi sildim. yaşamak istediğim nostaljiyi de ağız tadıyla yaşayamadım.

silinmesine en çok üzüldüğüm entryler hakkında sadece benim yazdığım ya da benimle bir, iki kişinin yazdığı film, şarkı entryleri oldu. zira aynı benim entrylerimi okuyarak o film, şarkı, vs hakkında bilgi alanlar bundan yoksun kalacaktı. tıpkı benim de, entrysini silen yüzlerce insan sonrasında birçok şey hakkında bilgi bulamayacağım gibi.
ama ne yazık ki bu sözlük yönetiminin hiç umrundaymış gibi gözükmüyor.

şunu da eklemek isterim ki; verdiğim tepkinin, şahsi olarak, temanın değişmesiyle alakası yok. tema değişebilir, normaldir. bunu antik tamamen kaldırılana kadar antik'i kullanmaya devam etmiş biri olarak söylüyorum. yeniliklere bu anlamda açık değilim, açık olmak zorunda değilim ama sadece bunun için de böylesine bir tepki vermezdim.
ama zaten yaşanan bu kadar basit bir olay da değil. sözlüğün genlerinde yazarlara danışmak yok. 2004'ten beri yazarlara sorularak yapılan bir değişiklik hatırlamıyorum; hep "biz yaptık, oldu" tavrı vardı. bu zaman zaman rahatsız edici olsa da hayati bir sorun olmadı benim için.
ama gelinen nokta artık yazarlara kulak asmamaktan çok yazarları sömürme noktasına geldi. tema değişikliğinin kötülüğünden çok, her tarafında reklam olması battı bana mesela. tema sadece yenilik olsun diye değil de "nasıl daha çok reklam alırız" düsturuyla yapılmış gibi geliyor.

ve daha tema değişikliğinin yarattığı sıkıntı geçmeden açılan ekşi şeyler benim adıma bardağı taşıran son damla oldu. ekşi şeyler'in açılma şekli, yapılan açıklamalar, sömürülmenin ilk defa bu kadar göstere göstere yapılması ile "benden bu kadar" dedim.

neyse sözlüğün kötüye giden halini benden çok daha iyi açıklayanlar oldu, oluyor zaten.

artık sözlüğü ne kadar kullanırım bilmiyorum ama yine de sözlüğün bana kattıkları, senelerce okuyup öğrendiğim şeyler için, özellikle 2010 öncesi sözlüğün o güzel zamanlarını yaşamış olduğum için memnunum.
buradan tanıştığım, tanışmış olduğum için çok memnun olduğum o güzel insanlarla zaten görüşüyorum.
geri kalan herkes için de "elveda ay, elveda feza".

devamını okuyayım »