gipsy dipsy doo

  • 70
  • 4
  • 0
  • 0
  • geçen hafta

yapay zeka

yapay zekayı en iyi anlamanın yolu onunla karıştırdığımız şey olan yapay öğrenme ile karşılaştırmak olabilir. evet, yapay zeka dediğimizde anladığın şey muhtemelen yapay öğrenme.

yapay öğrenme mümkün değildir. teorik olarak da. yapay zeka mümkündür. pratikte örnekleri dahi var.

yapay öğrenme de insan katkısı olmaması gerekir. aslında o zaman yapay da olmaz ama bir bilgisayara nasıl öğreneceğini öğretirseniz o zaman bilgisayar öğrenmeyi öğrenmiş olmaz. dolayısıyla bu da öğrenme olmaz. yani, makine neyi ve nasıl öğreneceğine kendisi karar vermesi gerekir ki o zaman yapay öğrenmiş olsun. çelişkiyi anladın sen. yapay zeka da bu durum yoktur. insan eliyle yapılır.

yapay öğrenme veriye bağlı değildir (non-data-based). yani küçücük bir bilgi parçacağının bile öğrenilmesini sağlayabildiğniz de o zamn müthiş bir iş başarmış olursunuz. bir örnekle anlatayım : içerisinde türk bilim insanlarının da olduğu bir japonya merkezli bilim ekibi bir bilgisayara bir bardağı tutmayı öğretmeye çalışıyor. ama bilgisayara bardağı tutması komutunu vermeden yapmaya çalışıyorlar. sadece bilgisayarın buna kendisinin karar vermesini sağlamaya çalışıyorlar. bu bile şu ana kadar mümkün olmadı. ama yapay zeka veri bağıldır (data-based). en küçük bir kararı vermek için bile milyonlarca insanın bilgisine, görsele, yazıya vb ihtyiacınız olur.

yapay zeka istatistikle benzerdir (ama aynı değil). yapay öğrenme mantık bilimi ile benzerdir (bu da aynısı değil).

yapay zekanın tanımı değişkendir. henüz tanımı yapılabilmiş değildir. örneğin on yıl önce yüz tanıma sistemleri yapay zeka kabul ediliyordu ama artık olmadığı anlaşıldı. aynı şekilde arama motorları da yapay zeka olarak tanımlanıyorlardı ama o da değişti. yapay öğrenme ise hep aynı tanıma sahiptir. özünde ise "bir konuda bir komut, tarif olmadan karar verebilmek, yapabilmek, ifa edebilmektir." diyebiliriz.

devamını okuyayım »
18.08.2017 20:59