give it to me give it tonight

  • 269
  • 14
  • 2
  • 0
  • 5 gün önce

20 nisan 2020 petrol fiyatı çöküşü

entryleri şöyle kabaca gözden geçirdim. her zaman olduğu gibi bilgi kirliliği dolaşıyor ortalıkta. kontrat süreleri biten diyen olmuş, suyla çalışan araba icat edildi diyen olmuş. kontrat süreleri ile biraz alakası var. kontrat süreleri bitince millet elindeki kontratları satıyor, dolayısıyla büyük bir satış dalgası yiyen petrolün fiyatı düşüyor. ama vadeli piyasalarda yıllardır kontrat tarihleri biter ve yenisi başlar ama asla petrolün fiyatı ekşisözlüğe başlık açılacak kadar düşmezdi. peki şimdi ne oldu?

dünyada koronavirüs yüzünden hayat durdu. arabalar, uçaklar ve petrole dayalı endüstrilerdeki talep çok azaldı. talep düştü, arz aynı kaldı ve dolayısıyla fiyatlar düştü. talep azaldıkça (yani tüketim azaldıkça) petrol üreten ülkelerin, üretim fazlası petrolü depolayacak yerleri de kalmadı. şu an dünya petrol depolama kapasitesinin %75 - 80'i dolmuş durumda. eğer bu hızla üretmeye devam ederlerse -ki ufak bir azaltma dışında ediyorlar- yakında depolayacak yerleri de kalmayacak. bütün bu etmenler birleşince petrolün fiyatının düşmesi için zemin oluştu.

geçtiğimiz günlerde opec+ olarak anılan, petrol üreten ülkeler bir araya gelip petrol üretiminin kısıtlanması üzerine toplantı yaptılar. o toplantıdan 10 milyon varillik bir kısıntı ortaya çıktı ama bu yeterli değil. dolayısıyla vadeli petrol fiyatları da dibe vurdu. şu anki düşüşün sebebi budur. eğer opec üyeleri sırf pazar paylarını kaybetmemek için üretime devam ederlerse, daha sonra spot piyasada dahi negatif sayıları görebiliriz. çünkü işin içine korkunç depolama maliyetleri girecek ve petrol üreten ülkeler, o çıkardıkları petrolü satamadıkları gibi bir de üstüne depolama parası verecekler.

kaynaklar
petrol kaç para olursa breakeven noktasına geliyor:
https://en.wikipedia.org/wiki/price_of_oil

petrol stoklarının aşırı artması
https://www.bloomberght.com/…da-rekor-artis-2253086

petrolde arz fazlası
https://www.bloomberght.com/…lari-bogabilir-2253019

devamını okuyayım »