goddamnparticle

  • anadolu çocuğu (335)
  • 852
  • 68
  • 14
  • 1
  • bugün

23 haziran 2019 istanbul yerel seçimi

poker, satranç oynayanlar bilirler, bir adamla ne kadar çok karşılıklı oynarsanız o kadar çözme ihtimaliniz artar ve kazanmaya o kadar yaklaşırsınız.

31 mart seçimi öncesini hatırlayalım, ekrem imamoğlu tam bir bilinmezdi ve ciddiye alınacak bir rakip değildi binali yildirim ve tayyip erdoğan tarafından. fakat öyle bir rakipti ki sıcak siyasete alışkın, planlı programlı, belediyeciliği bilen yani işinin ehli bir rakipti. erdoğan ve binali yildirim 2015'ten beri tutan aynı siyasi programla ortaya çıktılar ve nasıl inceyi veya akşeneri önceki seçimlerde kişisel olarak hedefe koymadan propaganda yolunda ilerledilerse öyle ilerlediler. oy verenleri ötekileştirdiler, pkk-hdp,fetö yakıştırmalarını yaptılar ve genel çerçeveden bir siyasi söylemle rakibi kişisel olarak hiç hedefe koymadılar.

peki ne oldu aslında başkanlık seçimleri 2.tura gitmiş bir seçimdi eğer oylama saati biter bitmez açıklanan "mühürsüz oylar" kararı olmasaydı. devletin gücünü kullandılar ve muhalefetin hiç hazırlıklı olamayacağı bir noktadan vurdular. kuralları oyun esnasında değiştirdiler ve seçimin 2.tura kalmasını engellediler. 2.tura kalsaydı o seçimin daha çok su kaldıracağını biliyorlardı ama izin vermediler.

bu yaptıkları hareket 31 mart seçiminde onları kötü etkiledi çünkü aslında başkanlık seçiminde çoğunluk olmadıklarını unuttular ve bunun üzerine yaşanan ekonomik krizin etkilerini de hesaplamadılar çünkü elinde sonsuz devlet,yasa, medya ve cezalandırma gücü olunca aslında çok analize gerek duymamaya başladılar. bu onların en büyük hatası oldu.

peki sonucunda ne oldu 31 mart seçimini kaybettiler, ülkenin ekonomik olarak en verimli şehirlerini kaybettiler, ne kadar kabul etmeselerde tertemiz bir istanbul seçimini kaybettiler. kafası azıcık çalışan her birey bilir ki chp daha kendi oylarını nasıl koruması gerektiğini yeni öğrenmişken, çıkıp oy çalabilecek bir parti organizasyonuna sahip değil. bunun üzerine hangi fetöcü veya bir başkası sandık başında göstere göstere oy çalmaya bu kadar güçlü bir parti+devlet karşısında teşebbüs edebilir. herkes her şeyin farkında ama devlet,yasa,medya gücü işte böyle bir şey gerektiğinde 2+2'nin 5 olabildiği bir zamanda yaşıyoruz çünkü parti öyle söylüyor, devlet öyle söylüyor.

23 haziranda ne olacak peki kaybeden bir parti, adayını değiştirmeden sadece seçim stratejisinde ufak değişiklikler yaparak bu seçimi kazanabilir mi ? halkın gözünde bu kadar haksız,adaletsiz bir ortam oluşturmuş olmalarına rağmen kazanabilir mi? evet kazanır çünkü en başından beri ne diyoruz elinde muhteşem bir güç var 2+2'yi 5 yapabilecek bir güç var.

normal şartlarda yaşanması gereken sonuç en az 150-200.000 oy farkla ekrem imamoğlu'nun kazanmasıdır bunu binali yıldırım'dan tutun, cumhurbaşkanı recep tayyip erdoğan'a kadar herkes biliyor hiç merak etmeyin. ancak nasıl kazanabilirler; tabii ki oy vermeyen 1.700.000 seçmeni kıskaca alarak, konsolide olmuş ekrem imamoğlu seçmeninin en zayıf taraflarını yakalayıp prese alarak. bu ekonomik şartlarda devletin ekonomik gücünü zayıflar üzerinde kullanarak, seçim yatırımlarını maddi temeller üzerine kurarak yapabilir.

31 mart seçiminde oy vermeyen seçmenler adlarına ve oturdukları mahallelere kadar belli değil mi? bunun bilgisinin akp'de olmadığını mı sanıyoruz? bu seçmene muhtarlar veya çeşitli yollar ile birebir ulaşmayacaklarını mı sanıyoruz? bence en önemli kaynaklardan biri bu.

ikinci kaynak gene mahalle-mahalle çıkan bütün oy oranlarını biliyorlar ve o mahallelerde hangi kökenden insanların oturduklarını da biliyorlar. özellikle oralara eğilecekler ve birebir kıskaca alacaklar.

yani şu an elimizdeki durum şu verdiğimiz oy ve eğilimler tamamen ortada, oy mahremdir denir ya şu an öyle bir durum kalmadı artık neredeyse isim isim, apartman apartman nerelere yönelip propaganda yapmaları gerektiğini, ne vermeleri gerektiğini, ne alabileceklerini yani her şeyi biliyorlar.

peki bu bilgiler chp'nin elinde var mı? hiç sanmıyorum, olsa bile bu insanlara ulaşma imkanları chp'nin çok daha zorlu olacaktır bundan eminim.

enseyi karartalım demiyorum ama şunu diyorum; stratejilerinin ne olduğunun farkında olmamız lazım, bu seçimi kazanmak için bütün güçleriyle geleceklerinden emin olmamız lazım, biz kazandık ve daha güçlü geleceğiz çünkü haklıyız demememiz lazım çünkü haklı olan değil güçlü olan kazanacak bu seçimde ve chp-akp arasında çok ciddi bir güç farkı var.

ben açıkçası şunu düşünüyorum bireysel olarak; eğer önümüzdeki ay bütün ekrem imamoğlu'na oy veren insanlar bu seçim sürecine yardımcı olmazsa bu seçim kaybedilir, herkesin gönüllü olması lazım, herkesin gezmesi lazım, haksızlığı anlatması lazım, hukuğu anlatması lazım, ezilebileceklerin yanında olması lazım, onlar kapılarını çaldıklarında bizim çoktan o insanlara ulaşmış olmamız lazım twitter yetmez, ekşi yetmez cafede,otobüste,iş yerinde, markette yani iletişimin olabildiği her yerde yaşananları anlatması lazım.

umut etmek yetmez, haklı olmak yetmez...başka türlü ekrem imamoğlu'nun 23 haziran seçimlerini kazanma şansı bana göre yoktur.

not: peki biz bunları yaparsak ne olur, kazanır mıyız? "seçim yapılırsa ve iptal edilmezse" ve biz yukarıda bahsettiğimiz şeyleri hakkıyla yaptıysak kazanırız. yani yol çok uzun ve çetrefilli anlayacağınız...

devamını okuyayım »