golorucu

  • 959
  • 0
  • 0
  • 0
  • 2 ay önce

pek bilinmeyen antik kentler

-alahan manastırı- mersin

mersin ili mut ilçesi civarında bulunan büyük bir kilisedir.toros dağları üzerinde ve yaklaşık olarak 1200 metre rakımındadır.

1,2,3,4

-şeytan kalesi- ardahan

şeytan kalesi yıldırımtepe köyünün merkezinin 1,3 km kuzeyinde, bir derenin sağ kıyısında kayalık bir tepede yer alır. üç tarafı uçurum olan bu tepeye sadece bir yönden ulaşmak mümkündür. kaleye bu konumundan dolayı ulaşımının ve ele geçirilmesinin zor olması nedeniyle şeytan kalesi dendiği sanılır. ancak kalenin ele geçirilememesinden dolayı kaledekilerin yenilmezliği kötü ruhlarla, şeytanla bağlantılı olduğu gibi halk arasında bir efsane de mevcuttur.ziyaret ettiğinizde kendinizi orta çağ filminde gibi hissedebilirsiniz.

1,2

-yesemek - gaziantep

yesemek, hititlerin taş ocağı ve heykel atölyesidir. gaziantep ilinin islahiye ilçesine bağlı yesemek mahallesi yakınlarında yer alır. yapılan kazılarda elde edilen buluntular, atölyenin mö 900-800 yılları arasında kurulduğunu göstermektedir. atölye içinde hâlen birçok heykel görülebilmektedir.

1,2,3

-kültepe - kayseri

kültepe, kayseri'de bulunan ve kaniş (kanesh) harabelerinin bulunduğu bir antik kent ve ören yeridir.ayrıca hitit dilinin en erken izleri ile birlikte, mö 20. yüzyıla tarihlenen yazılı buluntularla, hint-avrupa dil ailesinin en eski izleri keşfedilmiştir. dünyanın ilk organize ticaret merkezidir. anadolu'daki ilk yazılı tabletler buradan çıkmıştır.

görsel,görsel 2

-gümüşler manastırı - niğde

gümüşler manastırı, niğde ilinin gümüşler kasabasında bulunan, büyük bir kaya kitlesinin içine oyulu, kapadokya bölgesindeki günümüze iyi korunarak gelmiş ve bölgedeki en büyük manastırlardan biridir.

genel görünüm 1,2

-andriake antik kenti - antalya

antalya'nın demre ilçesinin çayağzı mevkinde bulunan antik kent, ilçe merkezindeki myra antik kenti' nin liman kentidir. düzenlenen ve kazıların devam ettiği bölümünün içinde "likya uygarlıkları müzesi" yer almaktadır.

su sarnıcı,agora,kilise,bunların haricinde çok değerli eserlere sahip gezilmesi gereken modern bir müze var.

devamını okuyayım »