gondola

  • 114
  • 0
  • 0
  • 0
  • 10 ay önce

santorini

"beni bu adaya bırakın ve çekip gidin.. sadece santorini ve ben, başka kimseye ihtiyacım yok.."

adayı anlatmadan önce şuraya haritasını bırakalım ki, yazıyı takip etmesi daha kolay olsun. işte karşınızda; santorini

haritanın sağındaki yarım ay şeklindeki kısım santorini. fira köyünün hemen karşısında yer alan kısım ise (nea kameni) adanın bu şeklini almasına neden olmuş olan volkanik bölge. rehberden dinlediğim kadarıyla uzun uzun yıllar önce yaşanmış olan volkanik patlamalar sonucunda adanın büyük bir kısmı çökmüş ve şu andaki yarım ay görüntüsünü andıran kısımda yerleşim başlamış. gemiyle adaya yaklaştığınızda ilk izleniminiz kocaman, çorak kaya parçalarını görmek oluyor ve bu muymuş o çok övülen santorini diyorsunuz. ama demeyin! çünkü asıl yerleşim, adanın en üst noktalarında toplanmış durumda. şöyle anlatayım; uzaktan görünüşü

santorini, her bir köşesi ayrı bir doğa harikası olan bir ada. mykonos, milos ve siros adalarını da gezme fırsatı buldum ama burası bambaşka. fotoğraf çekmeye meraklıysanız, santorini tam da sizin aradığınız bir yer. çünkü her bir köşesi ayrı bir eşsiz manzara sunuyor. internette veya televizyonda falan mavi kubbeli manzara fotoğrafları gördüyseniz doğru yerdesiniz, çünkü burası yunanistan'ın tanıtımlarında kullanılan en yaygın fotoğrafların gerçek adresi.

şimdi biraz pratik bilgilere gelelim.

öncelikle; biz gemi ile adaya geldiğimiz için o noktadan başlayarak anlatmaya başlayayım. geminin yaklaşabileceği bir liman bulunmadığı için gemiden adaya ulaşımınız tender boatlarla yapılıyor. tender boatlar sizi küçük liman bölgesine getiriyor. ancak burada gezilecek görülecek hiçbir şey yok. hemen ilk hedef olarak fira köyüne gitmelisiniz. bunun için de 3 yolunuz var. adada sıklıkla kullanılan eşek taşımacılığı ile yaklaşık 500 merdivenlik yolu eşek sırtında çıkabilirsiniz, eşeğe binmem ben derseniz yaya olarak 500 merdiveni çıkmayı deneyebilirsiniz ( pek tavsiye edilmiyor, eşek kafilelerinin arasında kalma gibi durumlardan dolayı) ya da daha modern bir yol olan teleferiği kullanarak yukarıya ulaşabilirsiniz. tabii ki teleferiği tercih ediyoruz ve 5 euro karşılığında yukarıya doğru yol alıyoruz. bu arada teleferik inanılmaz bir manzaraya sahip ve oldukça dik. teleferik ile ulaştığınız nokta, fira adı verilen köy. burada çeşitli cafelerde oturabilir, alışveriş yapabilir, dar sokaklarda dolaşarak adayı keşfe çıkabilirsiniz. biz fira'yı dönüşe bırakıp hemen adanın en ünlü noktası olan oia'ya doğru yola çıkıyoruz. (ia şeklinde okunuyor) fira'dan oia'ya gitmek oldukça basit. haritaya dönecek olursak adanın en üst köşesinde yer alan oia'ya gitmek için fira'dan kalkan otobüslere binmeniz lazım. yol yaklaşık 40 dakika ve tek yön ücreti 1,80 euro. burada önemli olan nokta otobüs durağına ulaşabilmek. teleferikten indikten sonra sağ tarafa doğru ilerlemeniz gerekiyor ve yaklaşık 6-7 dakikalık bir yürüyüşten sonra bir kilise göreceksiniz. işte o kilisenin sol tarafındaki iki şeritli yolda otobüs durağını bulabilirsiniz. tabii bu 6-7 dakikalık yürüyüş, inanılmaz bir manzara eşliğinde olduğu için fotoğraf çeke çeke 30 dakikada ancak otobüse varıyoruz.

yine eşsiz manzaralar eşliğinde yapılan bir otobüs yolculuğu sonrası adanın en güzel noktasındasınız. oia köyü.. oia köyü, benim hayatımda gördüğüm en özel noktalardan bir tanesi. kelimelerle anlatma zahmetine girmeyeceğim.. en aşağıya çektiğim fotoğraflardan birkaçını bırakacağım sadece, çünkü ne kadar yazsam bile yetersiz kalacak farkındayım. sadece mekan önerisinde bulunayım; skiza cafe. eşsiz bir manzaraya sahip bu cafede oturup dondurmalı bir frappe içmezseniz hatrım kalır. fiyatlar da böyle bir manzaraya sahip bir mekan için makul. skiza cafe

tabii adadan bahsetmişken plajlardan bahsetmemek olmaz. adanın en ünlü plajı perissa plajı. (haritanın sağ alt bölgesinde yer alan plaj) bu plaja gitmek için de önce teleferik ile fira'ya çıkıyorsunuz ve bahsettiğim otobüs durağına yürüyüp bu sefer perissa'ya giden otobüse biniyorsunuz. volkanik bir bölge olduğu için siyah kumlarla kaplı bu plaj en çok tercih edilen plajlardan bir tanesi.

son olarak; güneşin batışı santorini için çok özel bir andır ve binlerce turist tam güneşin batışında kendilerine en uygun noktayı bulmaya çalışırlar. benim tavsiyem ya oia bölgesinde yer alan kalede bir yer kapın kendinize ya da caldera'nın en güzel göründüğü yer olan fira'da herhangi bir noktadan izleyin bu büyüleyici anı.

kendi çektiğim fotoğraflardan birkaç tanesi;

[http://i.hizliresim.com/ylvd1k.jpg http://i.hizliresim.com/ylvd1k.jpg]
[http://i.hizliresim.com/adgg0r.jpg http://i.hizliresim.com/adgg0r.jpg]
[http://i.hizliresim.com/0krbbr.jpg http://i.hizliresim.com/0krbbr.jpg]
[http://i.hizliresim.com/vlbmgp.jpg http://i.hizliresim.com/vlbmgp.jpg]
[http://i.hizliresim.com/ylvnmj.jpg http://i.hizliresim.com/ylvnmj.jpg]
[http://i.hizliresim.com/95bd2q.jpg http://i.hizliresim.com/95bd2q.jpg]
[http://i.hizliresim.com/po2wem.jpg http://i.hizliresim.com/po2wem.jpg]
[http://i.hizliresim.com/3agqqa.jpg http://i.hizliresim.com/3agqqa.jpg]

devamını okuyayım »