gotvermeakilver

  • 278
  • 1
  • 0
  • 0
  • 2 hafta önce

estonya'nın e-oturum vermesi

kimse bahsetmemiş 100 eürönuza çöküp e-residency verip vermeyecekleri belli olmayandır çünkü estonya polisi ve sınır muhafız kurulu hakkınızda soruşturma yaptıktan sonra e-oturumunuza onay verilip verilmeyeceğine karar veriyor. (sanki gerçekten oturum izni vereceklermiş gibi) daha bitmedi. öyle şirketi ankara çukurambar'da kurdum yok. bir de yasal estonya adresinizin olması lazım ki bunlar hep para * * daha bitmedi bir de danışman business provider hizmeti almanız lazım. ha bir de gönderecekleri kartı ta ankara'ya konsolosluğa elinizde iş planınız ve tabiki geçerli pasaportunuzu da alıp gitmeniz gerekiyor. daha bitmedi bu id kart belli bir süre için veriliyor yani yenilemeniz gerekiyor yenilemek de para. şirket kurdunuz oh ne güzel ama teşvik ya da vergi indirimi ya da belli bir süre vergi muafiyeti yok.
e bu kadar para verdiniz, şirket kurdunuz, yatırım yaptınız estonya'ya bi gideyim dediniz belki müşterilerimle birebir tanışırım diye. cık o elindeki kartı götüne okut belki gidersin. e-residency size kesinlikle bu konuda bir avantaj sunmuyor. tamamen sıfırdan vize işlemlerine tabisiniz.

o yüzden önce hevesleniyorsunuz tamam ama e-ticaret böyle yapılmaz. ticaret, binlerce yıldır tüccarın bir oradan bir buraya gittiği, doğasının mobilite olduğu bir iştir. bilmiyorum eski kafalı diyenler çıkabilir ama bu e-residency işi bu haliyle hayalperest %90'lık kesimin parasını fancy vaatlerle hüpletip %10'u cezbetmek ama onlar da oturup böyle ucuz işlere girmezler. dünya ticareti avrupa'dan ibaret değil.

devamını okuyayım »