gozeye

  • 2894
  • 2
  • 0
  • 0
  • 2 hafta önce

kemal kılıçdaroğlu

siyaset meydanı'nda çok güzel bir üslupla önemli şeylerden bahsediyor.

"bu ülkede bir anayasa değişiyor, ve üniversiteler görüş belirtmiyor. üniversiteler, böyle bir zamanda tartışmayacak da, ne zaman tartışacak? çünkü yök var. 12 eylül ürünü bu kurumdan eskiden şikayetçi olan ak parti yök'ü ele geçirdikten sonra şimdi hiç ses çıkarmıyor. hatta anayasa mahkemesine yök'ten iki üye ataması yaparak, 12 eylül'de askerlerin aklına gelmeyen bir şekilde yök'ü güçlendiriyor. bu mu özgürlükçü anayasa?"

"2004 yılında tüpraş'ın %65 hissesi bir milyar dolara satılmak istendi. anayasa mahkemesine itiraz edilince satım durduruldu. 2005 yılında (bir yıl sonra) %51 hissesi dört milyar dolara satıldı. üç milyar dolardan fazla bir kar. yeni anayasa ile hükümetin sattığı bu kuruma itiraz edilemeyecek"

"bir iş adamını imzasız bir dilekçe ile şikayet edip, özel mahkemede yargılayıp üç ay hapse attırsanız sonra sessiz sedasız salsanız. adam iflas etse, kariyeri ve itibarı azalsa, bu savcıyı şikayet etmek için dava açsa, adalet bakanı bu davayı engelleyebilir. ama ilgili iş adamı temyize gidip hakkını alabilirdi. şimdi ise bu hakkınız da alınıyor. yani bir adalet bakanı isterse sizi çok zor durumlara düşürebilir ve şikayet etme hakkınız alınıyor."

"12 eylül darbecilerini yargılayacağız diye propaganda yapıyor, otuz sene geçmiş günaşımı olmuş, kimi yargilayacaksın? adalet bakanı söyledi yargılanamaz diye."

"%10 barajını düşüreceğiz diye geldiler %47 ile meclisin %65ini aldıkları için anayasada yok bunun emaresi, bu mu demokratik anayasa?"

aşağı yukarı buna benzer şeyler söyledi.

açıkçası hayır demenin neden gerektiğini ve bir sürü hakkımızın nasıl elimizden alındığını çok güzel anlattı. (genelde itiraz hakları alınıyor imiş elimizden)

keşke şu anki anayasa'nın eksiklerini, ve kendisinin nasıl düzelteceğini anlatsa da tam olsa.

devamını okuyayım »
27.08.2010 00:52