gozyasinin gizemi

  • hippi (410)
  • 982
  • 0
  • 0
  • 0
  • 2 ay önce

tümer metin

öncelikle link verelim: http://www.sporx.com/…?type=1&kategori=29&go=117885

fenerbahçe'nin avusturyadaki kampında şöyle bir olay yaşanmış: bir gurbetçinin maçı kenardan izleyen tümer’in yanına gelerek, "fotoğraf çektirmek istiyorum. kafandaki havluyu çıkarır mısın?" şeklindeki isteğine tümer, "ya hastalanırsam ne olacak" diye ters bir karşılık verdi.

gurbetçi taraftarın "sizin için 200 kilometre yol geldim. ne olur bir fotoğraf çektirsek" şeklindeki sözlerine "bas git buradan" şeklinde yanıt veren tümer ortamın gerilmesine neden oldu. gurbetçi taraftarın üzerine yürüyen tümer’e taraftardan sert yanıt geldi. tümer’e "çok şerefsizmişsin" diye karşılık veren gurbetçi olay yerinden uzaklaştırıldı.

tümer genel olarak sevilmeyen bir futbolcu. hakkında yazılan entrylerden ve genel görüşten bu anlaşılıyor. tümer beşiktaşta oynarken de pek sevilmiyordu zaten. beşiktaştan ayrılırken de yanılmıyorsam "beşiktaş taraftarının bana ve eşime ettiği küfürlerden dolayı ayrılıyorum" demişti. tabi sonra anlaşıldıki askerlik olayıda etkili olmuş transferde. neyse. son olayda da açıkça gördük ki kişilik olarak ta iyi diye nitelendirebileceğimiz bir futbolcu olmadığını kanıtlamış herkese. futbolcunun kişiliği çok önemli midir tartışılr aslında. ertuğrul sağlam yapılan transferlerde "hem futbolculuk özelliklerine hem de kişiliklerine bakarak transfer yapıyoruz" diyerek kişiliğin de futbolcu üzerinde etkili olduğunu söylemişti. ama dedim ya tartışılır bu özellik. örneğin hagi çok iyi futbolcuydu. ama hakeme tükürür, küfür eder, olay çıkarırdı. yine de ne olursa olsun futbolunun müthiş olması bu kötü özellikleri gölgeliyordu. pascal nouma da aynı şekildeydi. rakibe kafa atar, antremanlarda antrenöre telefon fırlatır, golden sonra elini şortuna sokardı. fakat yeri apayrıdır bizler için. o da hagi gibi kendi takımı için iyi işler yapmış, en azından yüreğini ortaya koymuş, gerçek bir futbolcu olduğunu attığı ve attırdığı gollerle kanıtlamıştı. işte bu özellikleri sayesinde nouma'nın kötü denebilecek özellikleri arka planda kalıyordu.

gelelim tümer'e. tümer iyi bir futbolcu mudur tartışılır. beşiktaş'ta sergen gelmeden lider oyuncuydu. iyi de oynuyordu. sonra sergen geldi ve tümer ikinci planda kaldı. çoğu zaman yedek oturdu. beşiktaşın 100. yıl şampiyonluğunda adı sergen kadar, ilhan kadar, guinti kadar bile geçmedi. beşiktaştaki son senesinde fazla birşey yapmadı ancak milli takımda olağanüstü performans sergiledi. ardından fenerbahçe'ye gitti. genelde yedek oturdu. bir-iki maç dışında pek göremedik kendisini.

futbolculuk yönünden kısaca böyleydi tümer. kişilik yönünden ise zaten kolundaki dövmesi anlatıyordu her şeyi. "beni yalnız tanrı yargılayabilir" sözüyle eleştirilere cevap veriyordu bir bakıma. beşiktaştaki son senesinde taraftarla birlikte şu tezahuratı söyledi:

taraftar: burası beşiktaş alayına gider,
tümer: uğraşma bizimle g.t oğlanı fener.
taraftar: bu hayat dediğin elbet bir gün biter.
tümer: azrailin biziz g.t oğlanı fener.

isteyenler youtube ve benzeri sitelerde tümer'in bu tezahuratı söylerken çekilmiş videolarını görebilir.

işte bu teahuratı söyleyen tümer, ertesi sezon tezahuratta adı geçen takıma transfer oldu. kişilik olarak bu transfer hakkında birşey söyleyemeyiz. tümer profesyonel bir futbolcudur ve istediği takıma gider. ancak "madem gidecektin neden bunları yaptın?" sorusuyla karşı karşıya kalmıştır tümer. zaten beşiktaş taraftarı da gereken tepkiyi en güzel şekilde şu tezahuratla verdi kendisine:

gitsen ne fark eder, kalsan ne far eder.
aldığın dolarlar, elbet bir gün biter.
beşiktaş çarşısı erkeğe küfreder.
işte sen bu kadar, zavallısın tümer.

son olayda ise açıkça görüldüki tümer futbol oyuncusu olarak da, kişilik olarak da tartışılan bir futbolcu. fatih terim tarafından çok sevilmekte. beşiktaş taraftarı için artık pek bir önem arz etmemekte. fenerbahçe taraftarı ise kendisini sevmekle sevmemek arasında. samsunspor taraftarı için ise ne zaman samsun stadına gelirse o zaman küfür yiyecek bir mertebede. kısaca tümer, ne samsunlu tümer, ne beşiktaşlı tümer, ne de fenerli tümer....

devamını okuyayım »
13.07.2008 14:59