grind mistress

  • 161
  • 0
  • 0
  • 0
  • 3 yıl önce

türkiye'de ateizmin yükselişi

ülkenin genel müslüman kitlesi kuran okumadan, aileden gelen bir geleneği devam ettirir gibi müslüman olduğu için gerçekleşmesi olası yükseliştir. özellikle diline dini dolamış siyasetçiler ve yaptıkları son icraatlardan sonra bir çok modern müslüman, din fikrinden soğumuş, zaten çok da yakın olmadıkları bir konudan biraz daha uzaklaşmıştır. bu tarz kimselerin çocukları zaten internet çağı sebebiyle daha fazla araştırma imkanı bulabildikleri için inançsız kimselerdir. bunları tamamen kendi gözlemlerime dayanarak söylüyorum.

bu çevreyi ben ateistten çok deist olarak yorumluyorum. bir sığınağa, kötülüğü havale edebilecekleri yaratıcı bir güce ihtiyaç duyuyorlar. ama bu güçten beklentileri, bu güç için bir takım görevler yerine getirmek yerine, sadece ona sığınmak olarak şekillenmiş. kendilerini tanımlama gereği görmedikleri ve bulundukları toplum "müslüman değilim" gibi bir cümleye henüz çok da sıcak bakmadığı için kendilerini müslüman olarak tanımlıyorlar.

bu çevre kuran okumadan müslüman olduğu için kuran'ın caiz betimlediklerine yobazlık olarak bakıyor, kuran'ın haram kıldıklarını ise zaten kabullenmiş ve uygular durumda.
ülkede ateistler ve müslümanlar ayrı kanunlar ile yönetilmeye başlansa ve müslümanlar şeriat rejimine geçse eminim ki her zinasından sonra 100 değnek yiyecek kişi*, müslümanlığı koşarak terk edecektir. kocasının birden fazla kadınla evlenme hakkı olacağı için müslüman biriyle evlenmekten kaçınacaktır.* 60 yaşındaki adamlar sorunsuzca 10-12 yaşındaki kızlar ile evlendirildiğinde vicdanı el vermeyen insan kendini mutlaka sorgulayacaktır.* kafir, münafık, deist, ne olursa olsun din uğruna birini öldürmesi gerektiğini idrak eden yurdum müslümanı bunu vicdanına yediremeyerek reddedecektir.*

türk toplumu, az çok vicdanı olan bir toplumdur. göz görmeyince gönül katlandığı için müslümanlık kolaydır. fakat bu müslümanlardan eminim ki azımsanmayacak kısmı da, kuran okusalar dehşete düşecek ve bir çok konuda bu kitaba katılmayacaktır.

ateizmin yükselişi bu denli umuda ihtiyacı olan bir toplum için belki abartılı olabilir ama deizm hızla ilerliyor ve müslümanlık, kitabına göre değil, kişinin kafasında ve vicdanında yarattığı biçime göre uygulanıyor. bir nevi, insanlar kendi dinlerini yaratıyorlar.

devamını okuyayım »