gui de souza

  • 352
  • 14
  • 5
  • 2
  • bugün

25 ağustos 2017 büyük istanbul boşalması

"biz gelmesek batarsınız" tayfası da gelmiş. ne yiyip içiyorsunuz, kafanızın içinde ne olup bitiyor da kendinizi bu kadar ciddiye alıyorsunuz merak ediyorum.

bu beldeler siz gelmeden önce de turizmden ekmek yiyordu, siz gelmeden önce de gayet güzel ve refah içindeki yerler idi. gerçekten buraların ekonomisine nasıl katkıda bulunuyorsunuz merak içindeyim.

- işletme: çoğu istanbul'dan devşirme ve sahibi istanbullu olan mekanlar. bıraktığınız para istanbula dönüyor.

- istihdam: personelin çoğu yöre dışından, sezonluk toplama işçi. ya kürt ya da öğrenci. istihdama ödenen para yine dışarı gidiyor.

- rant: yöre halkının elindeki arazi ve emlak genelde çok ucuza emlak çakalları tarafından satın alınıyor. buradan elde edilen rant yine dışarı gidiyor.

- kültür: korkunç bir tek-tipleşme yaşanıyor. her sahil kasabası kendi kültürel dokusunda olmayan, istanbul menşeli restoran, cafe, bistro vb mekanların istilası altında. beldelerin kendi kimlik ve karakterleri bu istila altında ezilip yok oluyor. kaş'ta ya da alaçatı'da steakhouse'un ne işi var amk?

sonuç olarak bu yerlerin halkı aşırı ticarileşme ve mafyalaşma sonucu kendi memleketinin merkezinde yaşayacak yer bulamıyor, herkes kasaba dışına taşınıyor. işyerlerinden oluyorlar. bu dediklerimden anlamayan avrupa'da airbnb ve türevlerinin yuristik kentleri ne hale getirdiğini de inceleyebilir. aynı etki.

sizin ekonomik katkı ya da "biz olmasak batarsınız" dediğiniz olay insanların memleketlerini tahrip ediyor, onları evlerinden ediyor, yaşadıkları yeri mahvediyor. gurur duyduğunuz şey buysa, buyrun gurur duyun. ama buraları sizin adam ettiğiniz sanrısından kurtulun bir an önce.

devamını okuyayım »
25.08.2017 16:36