gulferke

  • 1366
  • 1
  • 0
  • 0
  • 2 hafta önce

fatmagül'ün suçu ne

tecavüz sahnesinde son derecede özenli davranılan dizi... söylenildiği gibi tecavüzü meşrulaştıran en ufak bir ihmal bile yoktu. gereksiz ne bir sahne, ne bir bakış, ne de detay... göz, gözyaşı ve çığlıktan ibaret bir sahnenin neresini özendirici ya da meşrulaştırıcı buldular bari ona açıklık getirselerdi. bizim kafamız basmıyor ya aydınlanırdık hiç değilse.

halkı bilinçlendirmek adına dünyanın her yerinde bu tarz filmler çekilir. vedat türkali eserini tamamen bir tecavüz vakası ve ardından gelişen olaylar üzerine kurmuş durumda... yapımcı firma tecavüz sahnesini es geçerek bu hikayeyi nasıl verecekti?

yapımcının özür dilemesini bekleyen kadınlar, böyle bir hikayeyi ekrana taşıyarak insanları bilinçlendiren yapımcının yanında olacaklarına neden karşısında dururlar anlamıyorum. diziyi örnek göstererek eylemlerini genişleteceklerine anlaşılmaz bir tutum içine giriyorlar.

türkiye'nin en büyük sorununu çekinmeden gündeme getiren bir dizidir. 1986'da süreyya duru'nun çektiği "fatmagül'ün suçu ne" filmini televizyonda bile yayınlamaya cesaret edemeyen sistemin içine çomak sokmuş durumdalar. dizinin de, yapımcının da sonuna kadar destekçisiyim.

türkiye'deki kadın örgütlerin; eylemlerinde, yazılarında, konuşmalarında dile getirdiği, dikkat çekmek istediği, tespit ettiği, gördüğü, göstermek istediği neye işaret etmiyor bu dizi. sokakta ellerde pankartlarla dikkat çekilmek istenen neyi yanlış ifade ediyor. dikkat çekmek için sokaklarda yürünmüyor mu? toplumu uyandırmak için kadın sivil toplum örgütleri kurulmuyor mu? alın işte, söylemek istediğiniz her şey dile getiriliyor ve izlenme rekorları kırıyor. neden yanında yer almıyorsunuz? bu dizidekinden farklı ne söylüyorsunuz ya da meşrulaştırmadan nasıl söylüyorsunuz?

önemli olan sorunun doğru ve herkesin duyabileceği bir şekilde dile getirilmesi değil mi? doğru bir şekilde dile getirildiği sürece izlenme rekorları kırması kadınların lehine değil mi? illa adlarının mı geçmesi gerekiyordu? tepkileri buna mı? dizinin jeneriğinde bilinen bir kadın örgütünün ya da feminist bir yazarın adı geçseydi herhangi bir sorun olur muydu?

dizi/hikaye, konuyu kadın örgütlerindeki gibi işliyor. ortada tepki verecek bir durum yok. kazanç kısmına takılmasınlar, yorgan kavgası yapmaktan başka bir şey olmaz bu.

devamını okuyayım »