gunde 3 litre kola icen adam

  • çetrefilli (392)
  • 782
  • 3
  • 0
  • 0
  • 2 hafta önce

pseudointellectual

lebowskit tarafından iki sene önce verilmiş doldurulmayı bekleyen ukte.

pseudo ön ekinden de anlayabileceğimiz üzere sahte entellektüel demektir. herkesin çevresinde en az bir tane vardır. kardeşiniz, arkadaşınız, sevgiliniz; herkes bu olabilir. yeterince gözlemlerseniz normal intellectual mı, yoksa başlarında pseudo da var mı anlarsınız. asıl bilgiyi son iki maddeye saklıyorum.

-bütün konularda bir fikirleri varmış gibi davranırlar. muhabbeti domine edecek kadar bilgileri yoktur, ancak araya bucağa bir iki cümle sıkıştırıp, plot twistlere girip (genelde fikir beyan etme değil de beyan edilen fikri onaylama yöntemi kullanılır) alkış alma potansiyeli yüksek yerlerde olmayan bilgileri ile kültürlü gözükürler.

-bunu yapabilmek için sağdan soldan çaput kadar bile değeri olmayan bilgilere kulaklarını açarlar. ancak ortalama bir insandan daha zeki olmadıkları için bu bilgi kontrolünü sağlayamazlar ve bullshit dediğimiz informasyonlara çabuk kapılırlar.

-konu ne olursa olsun, (basit bir müzik tartışması, sınav sonrası soru alışverişi, stresli anlarda arkadaş/sevgili kavgaları) argümanları bittiği zaman (ki bir yerden sonra salvo atmaya başlarlar) argumentum ad hominem,** ad baculum,* argumentum ad consequentiam, ** gibi red herring fallacy* tekniklerine yönelirler.

-bilinç altlarında konu hakkındaki bilgilerinin eksikliğinin farkında oldukları için sürekli bir gerginlik hakimdir. bu yüzden tartışma sonlandığında genelde bir kazanan-kaybeden olduğunu düşünürler. konu müzik zevki ise karşısındakinin müzikten anlamadığını, arkadaşıyla kavga ettiyse bütün suçlunun arkadaşı olduğunu düşür; sevgilisi ile ayrıldıysa kendisini bir anda bulunmaz hint kumaşı gibi görmeye başlar. yukarıda örneklerini verdiğim red herring fallacy'lerini de tükettiyse, sinirlenip küfretmeye başlar. onu en çok sizin sakinliğiniz çıldırtır. sonrasında ise bilinç altındaki eziklik psikolojisi yüzünden pişman olup hiçbir şey olmamış gibi devam etmeye çalışır.** zira hareketlerinin sorumluluğunu alabilecek özgüvene bir sahip değildir.

-sosyopatlarda (antisosyal kişilik bozukluğu) görülme ihtimali çok daha yüksektir. zira amerikan psikiyatri derneği* bu bireylerin temel davranışlarından birisini manipülasyon olarak tanımlamıştır. ayrıca dsm-iv'te de (psikiyatrik rahatsızlıklar indexi) -dışarıya yansıttığı değil,- kendi gözünden kendini üstün görme, başka birisine zarar verme konusunda rahatlık (konumuzla alakası, empati yoksunluğu) gibi psikopatalojik bulguların üzerinde durulmuştur. ancak bu kişilerin bir profesyonel tarafından bile tespit edilmesi zor olduğu için (teşhis koyarken sadece şahıstan alınan bilgilerle yetinilmez. çocukluk dönemi psikopatalojik geçmişine ve mümkünse çevresindekilerin de yorumlarına ihtiyaç duyulur) göze batan bir birey olmaktan öteye gidemezler.

-son olarak, eğer çevrenizde böyle birisi varsa ve davranışlarından rahatsızsanız yapacağınız şeyler oldukça basit. her insanın uzman olduğu birkaç konu vardır, ancak pseudointellectualler görüldüğü üzere uzman olduğu değil her konuda fındık kadar da olsa bilgi verip alkışı üzerlerine çekmeye çalışırlar. o yüzden uzman olmadıkları bir konuda fikir beyan ettikleri anda (sizin uzmanı olduğunuz bir konu olursa daha pratik olur) konuyu orada tutmaya çalışın. arkadaş masasında bir muhabbet en fazla 15 dakika döner, kimse uzmanlığını konuşturamaz bu yüzden. hap formunda kısa bilgiler ile konu döner ve başka bir muhabbet açılır. bu yüzeysellikte de pseudointellectualimiz her konuda bir fikir beyan edebilir. ancak siz doğru muhabbeti uzatırsanız, yavaş yavaş bilgisi tükenecek ve yukarıda saydığım fallacyleri kullanmaya başlayacaktır. her argüman sonrası eksik özgüveninin üstünü kapattığı tabaka bir yara alacaktır ve durduk yere ahkam kesmeyi bırakacaktır. en azından sizin ortamınızda.

devamını okuyayım »
28.04.2017 01:40