gunde 3 litre kola icen adam

  • 398
  • 1
  • 1
  • 0
  • 6 gün önce

ekşi sözlük

sosyal medya kıyımımdan nasibini alacak son site. düzenli(?) içerik üretme kriterinde geriye sadece ekşi sözlük kaldı, onu da bırakıyorum. geçen ay kapattığım facebook, iki hafta önce bıraktığım reddit ve geçen hafta bıraktığım twitter'dan sonra geriye sadece burası kalmıştı. belki burayı sübvanse etmesi adına ekşi duyuru'ya sararım geri, bilmiyorum. garip bir şekilde bırakırken en çok içimin gittiği, - ve belki de bu yüzden haftalarca ertelediğim - mecra burası, ekşi sözlük. o yüzden biraz uzun tutacağım. şarkımızı alalım.

son birkaç aydır sosyal medya kullanımı üzerine düşünüyorum, biraz özcü* bir bakış açısı ile. bana ne kattı, neler kazandım uzun uzun düşündüm. sosyal medyayı kendi çekirdek çevresiyle kullanan birisi değilim. gerek ekşi'den, gerek twitter'dan, eskiden ise facebook'tan çok güzel insanlarla tanıştım, gerçek hayata da taşıdık tanışıklığımızı.

ancak gelgelelim ki, misliyle daha fazla geri zekalı insana da rast geldim. normalde aşırı sakin, dingin, rahatsız edici düzeyde kontrolcü bir insanım. sevgililerimden, ailemden vs çok defa "ortada böyle bir sorun varken nasıl bu kadar sakin olabiliyorsun" diye azar işitmişliğim dahi var. ancak son 1-1,5 yıldır korkunç bir sinir yüklendi üstüme. insanlara dayanamamaya başladım. eskiden "cahil işte ya" deyip geçtiğim insanlara artık "bana mı cahil kaldın orospu çocuğu" modunda yaklaşmaya başladım.

eskiden trafikte birisi hayatıma kast edecek bir geri zekalılık dahi yapsa iki selektör atıp müziğimi dinlemeye devam ediyordum. 1 yıldır ise ışıkta gelen taksici selektöründen bile kavga çıkartmaya çalışıyorum.

kaç yıllık sevgilisi aldatınca bile sesini dahi yükseltmemiş birisiydim, arkadaşımın işi yarım saat uzadı da tek başıma kahve içmek zorunda kaldım diye sinirden önümdeki kitabı okuyamayacak hale geliyorum.

bu kronik sinir harbinin içindeyken, bunu uyaracak bu denli çok uyarana maruz kalmak hayat kalitemi aşırı etkilemeye başladı. eskiden hem rahatsız edici derecede sakin birisiydim, hem de sosyal medyada bu kadar çok cahil, okumamış, kafa kağıdını rastlantı sonucu elde etmiş tiple karşılaşmıyordum. geçen ay misal, bu mecra aracılığı ile spiritualist kokain bağımlısı bir kızla muhatap olmak zorunda kaldım. evet, zorunda değilim, engellemek diye bir fasilite var. ancak herhangi bir insana karşı o fasiliteyi kullanmayı da kendime yediremiyorum.

hoş, benim maruz kaldım dediğim şey için bu sitede ömrünü çürüten insanlar var. bol büyük ev ablukadalı, yüzyüzeyken konuşuruzlu şarkıların paslandığı bir gece süren mesajlaşmanın sonunda çok büyük ihtimalle kızı evime çağırabilirdim. ancak bunun için çekilecek çile mi be arkadaş? bu siteye ilk geldiğimde çekiyordum. kaç yıllık ilişkim bitmişti, araftaydım ancak yeter da, bunun için dahi çekilecek çile değil artık internet.

özetle, hayat kalitemde kısa vadede semptomatik tedavi, uzun vadede ise wishful thinking üzerine kurulu bir çözümün son halkası olarak entrylerimin neredeyse hepsini silip bırakıyorum ekşi'yi. hoş, entry silme yasağı yüzünden haftalar alacak ancak olsun.

araştırmayı, okumayı sevdiğim ve bildiğim konular üzerine yazmayı da uzun bir süre önce bıraktım zaten burada. onun için el yordamı ile başka çözümler aramaktayım. aklına gelen varsa yeşillendirmekten çekinmesin.

girişte verdiğim şarkının antagonisti bu da, entry'nin grafiği tragedya değil de komedya olsun.

devamını okuyayım »