gunduzbilen

  • ağır abi (459)
  • 694
  • 5
  • 0
  • 0
  • geçen hafta

tekne alacaklara tavsiyeler

başlığı ilk gördüğüm de destan yazılır bu konu hakkında, hatta yaz yaz bitmez dedim.

ama çokta abartıp kafa şişirmeden anlatmak lazım.

efendim. daha önce pek denizcilik tecrübesi olmamış ama denizden uzak kalmak istemeyen, ucundan kıyısından bu yaşam biçimine adım atmak isteyen biriyseniz bu yazıya az biraz kulak verin.

bu meselenin birçok kriteri var aslında. fiyat ve beklenti ekseni olduğu gibi hedeflenene varmak ta önemli.

önce bu işe ne kadar bütçe ayırıyoruz sorusuyla işe başlayalım. zira para önemli, tekneyi alacak para kadsr sonrası içinde buna yakın bir meblağ hazırda tutmanız lazım.

sonra amaç gelir. mesela tekne ile gezi yapmak güzel dir. yaz günü ailecek çıkılacak bir gezi sayesinde keyifli bir gün geçirilebilir. diyelim ki bir gezi teknesi almaya karar verdiniz. konforlu bir aile gezisi için, kapalı kamarası olan, tuvaleti, en azından dış duşu olan, güneşten sizi koruyacak bir tentesi ve hava patladığında sizi kıyıya kolayca atabilecek kuvvette motoru olan bir tekneden aşağısı sizi üzer, olası bir aksilikte gününüz zehir olur. bu tekneyi limana bağlamak için aylık kira ödeyeceksiniz. bakım ve diğer masrafları olacak. eğer ikinci el bir tekne ise bu masraflar daha çok olur. denizde duran şey daha çabuk deforme olur, bozulur.

ışler fazla karışmadan bazı altın kuralları aşağıya sıralayım.

alacağınız tekne özel yani hususi tekne olmalıdır.

10 bg ve üzeri motora sahip tekneleri kullanmak için adb (bkz: amatör denizci belgesi)almak zorundasınız.

5 metre ve üzeri tekneler vergiye tabidir.bu vergi boy arttıkça artar. ancak 5 yıl da bir ödenir. 700 ile 800 arası başlayıp 2000 nin üstüne kadar çıkar.

tüm teknelerin 5 senede bir muayenesi vardır.

ahşap ve fiber en çok kullanılan tekne yapı malzemeleridir. aranız iyi değilse ahşaba hiç bulaşmayın.

bu iki malzeme haricinde polietilen, çelik ve alimünyum dan imal bazı deniz araçları da mevcuttur. polietilen ve vinly botlar poliüretan oldukça sağlam botlar 5 metreden kısadır. yine bu ölçülerde ülkemizde çok fazla denk gelmesede alimünyum tekne de çoktur. çelik ise genelde çok büyük gövdeli teknelerde kullanılır. bakımı zorludur ve yapanı da azdır. bazı avantajları olsada bu malzemelerden birini tercih edecekseniz iyi araştırın derim.

kabuğun gövde yapısı; hızını yaktığı yakıtı ve dengeli olmasını belirler. birçok farklı gövde tipi oluşturulmasının nedeni de budur. birde bu üçünü bir arada bulabileceğiniz bir kabuk henüz yok. şöyleki. teknem hızlı olsun diyorsanız gövdeyi narin yapacak su üstünde kayıcı bir hale getireceksiniz. ancak bu durumda tekneniz dengeli olmayacaktır. karın altına yapacağınız bir salma ile denge arttırılabilir. bu durumda hız düşecektir. hızı korumak için motor gücü arttırılabilir. bu seferde yakıt tüketimi yüksek olacaktır. yani hepsi bir arada çözüm yok. o nedenle neyden feragat edeceğimizi seçmemiz lazım.

şimdi lafı çok dolandırmadan sadede gelelim. biran evvel denizle buluşmak istiyoruz. ama bi dakka durun, tekneyi hem denizde hem karada görmeden almak işi şansa birakmak demek. alacağınız tekneyi mutlaka incelettirin ekspertiz isteyin. her ne kadar ikinci el tekneler için geçerli bir kural gibi görülsede, fuardan beğendiğiniz tekneyi mutlaka suda da test edin görün elleyi koklayın.

son olarak, satmak için tekne almayın. bu iş araba gibi değildir. alırsınız üzerine tonla para harcar ekstralar yatırırsınız ama satarken ayni değer etmez. o nedenle üzülürsünüz. tekneyi satacaksanız ona çok para harcamayın derim.

(bkz: en iyi tekne arkadaşın teknesidir.) çok söylenen bir sözdür bu. her ne kadar teorik olarak katılmasamda pratikte doğru bir laf.

(bkz: deniz fakiri sevmez) derler. evet doğrudur deniz işin de ucuzuna kaçmak sonrasında pahalıya mal olabilir.

bir söz daha (bkz: denizde efelik olmaz) deniz işi ciddi iştir şakaya, dalgaya, tembelliğe ve umursamazliga gelmez arkadaş. dikkatli olun derim. can emniyeti herşeyden önemli .

benden şimdilik bu kadar.

devamını okuyayım »