haemoglobin

  • 392
  • 0
  • 0
  • 0
  • geçen ay

hikmet bila

" ..avrupa birliği'nin 50'nci yıldönümü törenlerine türkiye çağrılmadı. üstüne üstlük, o toplantılarda, türkiye'ye ikinci 50 yılı da unut mesajları verildi. almanya başbakanı merkel, fransa başbakanı chirac'a ne hediye versin? düşünmüşler, taşınmışlar, napolyon 'da karar kılmışlar. napolyon'un 1799'da türkleri yenip mısır'ı ele geçirdikleri savaşı resmeden bir kupada karar kılmışlar.
ne verecekti başka?
hitler'e karşı zaferi hatırlatacak bir şey veremezdi ya.
ya da amiral nelson 'ın fransızlara karşı zaferini.
sömürgeci damarları kabarmış, mısır'dan basra'ya, iran'dan hindistan'a kadar uzanan sömürge yolunun zaferlerini hatırlamışlar. bunlar, bugünün avrupa liderleri. kopenhag kriterleri deyince mangalda kül bırakmayan, milliyetçiliği bir kenera atıp demokrasi ve insan hakları temelinde yeni bir avrupa kurduklarını söyleyen siyasetçiler..
avrupa'nın son durumu bu..
chirac'a türkiye'de bir hediye edilseydi, üzerinde esaslı bir çanakkale zaferi resmi olan...milliyetçilik ne biçim yükselmiş olurdu değil mi?
the guardian gazetesi bile, avrupa birliği'nin davranışını "incitici beğenmiş şovenizm" olarak niteliyor. türkiye'deki milliyetçi dalgadan yakınanların, nedense bu yüz kızartıcı milliyetçi-sömürgeci tavra karşı tavırları yok."

cumhuriyet
28.03.2007

devamını okuyayım »
28.03.2007 21:19