hain tirtil

  • 434
  • 7
  • 0
  • 0
  • 2 hafta önce

yurt dışında yaşanan dumur olaylar

nazi mimarısinin temsili şeklinde bulunan, bir sokak ve binada yeni bir eve taşınılır. evi bize kiralayan kız, yan komşumuzun tek başına yaşayan zombilik derecesinde yaşlı ve sevimli bir teyze olduğunu söyler. ilk gün bizi teyzeye takdim eder ve birkaç günde bir "ölme ihtimaline" karşılık teyzeyi yoklamamızı rica eder. nitekim biz de teyzeyle pek sıkı fıkı olmamakla birlikte gerekli kontrolleri yaparız. bu arada teyzemiz yaşlılıktan mavi gözlerinin üstü beyazımsı bir tabakayla kaplanmış, korku filmlerinde çok rahat ürkütücü ama iyi kalpli medyum kontenjanında yer bulabilecek ve kibarlıktan yıkılan bir teyzedir.

neyse ince duvarlar sağ olsun, sık sık gecenin abuk saatlerinde teyzenin evde dolaşıp biriyleriyle konuştuğunu duyar ama çok da üzerinde durmayız.

sonra günlerden birgün kapı çalar. teyze kibarlıktan yıkılan ve bizi rahatsız ettiği için son derece mahcup haliyle; "afedersiniz ben yan komşunuzum. evimde bir sürü insan var, tanımadığım insanlar - git gide fısıldamaya dönen bir tonlamayla- ölü insanlar yani. hep evdeler ve bana oturacak koltuk kanape bırakmıyorlar. ayakta kalıyorum. gece yatıcam üç kişi çoktan yatağımı işgal etmiş oluyor. ne yapmam gerektiğini bilmiyorum. hayır tabii aklımda artık eskisi gibi çalışmıyor. rica etsem siz bir bakabilir misiniz?" der. biz şok, sinir bozukluğu, korku ve üzüntü karışımı bir halde kadının evine geçeriz.

tabii ki evde kimse yok. sadece bizim tatlı teyzemizin her yediğinden ayıp olmasın diye hayalet misafirlerine de koyduğu pudingler vs.ler yemek masasının üzerine doluşmuş.
biz çaktırmamaya çalışan bir şekilde "ee şimdi kimse var mı" diye sorarız. kadın kanepeyi gösterir orada diye. en son parlak zekalı sevgili "peki siz hiç üzerine oturmayı denediniz mi" der. kadın "hayır ayıp olur, neticede bana kötülük yapmıyorlar sadece yer işgal ediyorlar bana oturacak yer kalmıyor" der. süper zeki sevgili "peki ya ben oturmayı denesem üzerine" der. kadıncağız dünyanın en sevimli / acıklı refleksiyle "ayyy siz mi, kocaman adamsınız. pufff diye kalır altınızda nefes alamaz!" der.

bundan sonrasında teyzeyle trajikomik kanka ilişkimiz başlar. her gün ya o hayaletlerle ilgili yeni bir şikayetle gelir ya biz iyi mi diye bakmaya gideriz. yaklaşık bir buçuk ay bu böyle devam eder.

en sonunda evde olmadığımız bir hafta sonu, kadıncağızın kocaman bir meyve kurdunun onu yemeye çalıştığı korkusuyla imdat diye cama çıktığını ve haliyle apar topar bakım evine yerleştirildiğini öğreniriz.

teyzenin hastalığı demans mıydı neydi bilemiyoruz. ancak birbuçuk ay gibi bir sürede süper hızlı ilerlemesi, aklım bana oyun mu oynuyor bilincinden kurtlar beni yiyicek aşamasına gelmesi, teyzenin kimsesiz olması dolayısıyla bakım evine gittiğinden başka hiçbir bilgi edinememiz midemizde kramplar yaratan bir hayat dersi olur bizim için.

hakikaten hayat çok garip vapurlar falan.

devamını okuyayım »
14.10.2015 02:03